پس‌لرزه پیروزی راست‌گرایان در انتخابات محلی مادرید؛ ایگلسیاس با سیاست وداع کرد

انتخابات محلی ایالت مادرید
انتخابات محلی ایالت مادرید Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پدرو سانچز، نخست وزیر که حساب زیادی روی این انتخابات باز کرده بود، دست کم از دو جهت خود را شکست خورده می‌یابد زیرا هم مخالفان جدی او در انتخابات مادرید پیروز شدند و هم به متحد اصلی او ضربه بزرگی وارد شد.

آگهی

در پی پیروزی فهرست نامزدهای راست‌گرایان و شکست سنگین چپ‌ها در انتخابات محلی ایالت مادرید، رهبر پودموس، حزب چپ رادیکال اسپانیا اعلام کرد برای همیشه از سیاست کناره‌گیری می‌کند.

در انتخابات پارلمانی محلی زودهنگام ایالت مادرید، پایتخت اسپانیا که در روز سه شنبه ۴ مه (۱۴ اردیبهشت) برگزار شد، «حزب مردمی» از جناح محافظه‌کار به رهبری ایزابل دیاز آیوسو، به پیروزی رسید و این رویداد شکست بزرگی را برای دولت سوسیالیست پدرو سانچز، نخست وزیر رقم زد. این انتخابات همچنین سبب برجسته‌تر شدن آیوسو، شخصیت نوظهور در سپهر سیاسی اسپانیا گردید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیروزی مخالفان قرنطینه

خانم دیاز آیوسو ۴۲ ساله پس از اعلام پیروزی حزبش در انتخابات در برابر جمعیتی که جلو دفتر «حزب مردمی» در مادرید جمع شده بودند، گفت: «فصل جدیدی از تاریخ اسپانیا از امروز آغاز می‌شود. زیرا امروز ما از مادرید، یعنی از کیلومتر صفر، افتخار وحدت‌بخشی و آزادی مورد نیاز اسپانیا را باز خواهیم یافت.»

آسوشیتدپرس
ایزابل دیاز آیوسو، رهبر حزب مردمیآسوشیتدپرس

دیاز آیوسو با آن که در انتخابات مادرید پیروز شده، خطاب به تمام مردم اسپانیا سخنرانی کرد و گفت که کار دولت چپ‌گرای پدرو سانچز تمام است. او که مخالف سرسخت محدودیت‌های شدید بهداشتی در دوران کروناست، در این انتخابات دو برابر آرایی را که در آخرین انتخابات در ماه مه ۲۰۱۹ به دست آورده بود، کسب کرد.

او که طرفدار بازگشایی کسب و کار و چرخش اقتصادی است، در سخنرانی خود گفت: «من فکر می‌کنم باید بتوانیم از زندگی‌مان لذت ببریم و آن گونه که سوسیالیست‌ها می‌خواهند، خودمان را در خانه حبس نکنیم.»

نتایج؛ موفقیت راست افراطی

بر پایه نتایج اعلام شده و تقریبا قطعی، نامزدهای فهرستی که خانم دیاز آیوسو در رأس آن بود، توانسته‌اند بیش از ۴۴ درصد آرا و ۶۵ کرسی از ۱۳۶ کرسی پارلمان را به دست آورند. به این ترتیب حزب مردمی که ۲۶ سال است هدایت ثروتمندترین و مهم‌ترین ایالت اسپانیا را در اختیار دارد، بار دیگر مدیریت این ایالت را در دست خواهد گرفت.

با این حال حزب مردمی چون اکثریت مطلق و حد نصاب لازم برای تشکیل دولت محلی را به دست نیاورده، باید به حزب راست افراطی «بُکس» اعتماد کند که قبلاً به مدت دو سال از خانم دیاز آیوسو حمایت کرده و روز سه شنبه نیز نشان داد که می‌تواند روی پشتیبانی او حساب کند. اما شاید مهم‌ترین پیامد تاریخی این انتخابات باشد، زیرا حزب راست افراطی بُکس برای نخستین بار قرار است به ائتلاف حاکم دولت منطقه‌ای در مادرید راه پیدا کند. این حزب با این موفقیت برای صعود به رده‌های بالاتر در عرصه حاکمیت اسپانیا امیدوارتر شده است.

آسوشیتدپرس
رسیو موناستریو، نامزد حزب بُکس در انتخابات مادریدآسوشیتدپرس

سوسیالیست‌ها که در انتخابات ۲۰۱۹ با ۲۴ کرسی پیشتاز شده بودند، در انتخابات امسال ۱۳ کرسی را از دست داده‌اند. تمام احزاب چپ در مجموع فقط ۵۸ کرسی را به دست آورده‌اند.

میزان مشارکت نیز با وجود شرایط بحرانی کرونا بسیار بالا بود به طوری که شمار رأی‌دهندگان به بیش از ۵.۱ میلیون نفر رسید و میزان مشارکت ۷۵ درصد تخمین زده شد. این میزان مشارکت که بیش از ۱۰ درصد بیشتر از دور قبلی است، نشان‌دهنده اهمیت و دامنه تأثیرات این رأی‌گیری در سطح ملی است.

کناره‌گیری ایگلسیاس؛ شکست بزرگ برای سانچز

نخستین پیامد پیروزی راست‌گرایان، کناره‌گیری پابلو ایگلسیاس، بنیانگذار و تا این زمان رهبر پودموس بود که در جمع شماری از اعضای حزب خود گفت: «ما شکست خوردیم» و افزود: «احساس می‌کنم که در بسیج کردن تیره‌ترین و ضد دموکراتیک‌ترین گرایش‌ها، من مقصر اصلی بوده‌ام.»

ایگلسیاس ۴۲ ساله ادامه داد: «فکر می‌کنم بدیهی است که از امروز [...] دیگر در متحد کردن مردم نقشی نداشته باشم. به همین دلیل از همه سمت‌های [سیاسی] خود چشم‌پوشی می‌کنم و سیاست را به معنای حزبی و تشکیلاتی ترک می‌گویم تا مانعی برای تجدید مدیریت مورد نیاز در جنبش سیاسی ما به وجود نیاید.»

پابلو ایگلسیاس همچنین پیروزی حزب مردم در انتخابات و بهبود جایگاه حزب افراطی بُکس را «تراژدی» خواند و با تشبیه این جبهه با دولت رئیس جمهوری پیشین آمریکا، آن را «راست ترامپی» نامید.

آسوشیتدپرس
پابلو ایگلسیاس، رهبر پیشین حزب پودموس اسپانیاآسوشیتدپرس

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایگلسیاس که تا پیش از این انتخابات، معاون نخست وزیر بود، از این سمت استعفا داده بود تا بتواند حزب خودش را در این چالش بزرگ سیاسی هدایت کند.

استعفای این سیاستمدار سرشناس اسپانیایی از آن جهت حائز اهمیت است که حزب متبوع او، پودموس اصلی‌ترین شریک دولت سوسیالیست و مهم‌ترین نیروی حاضر در ائتلاف حاکم اسپانیاست. به این ترتیب پدرو سانچز که حساب زیادی روی این انتخابات باز کرده بود، دست کم از دو جهت خود را شکست خورده می‌یابد زیرا هم مخالفان جدی او در انتخابات مادرید پیروز شدند و هم به متحد اصلی او ضربه بزرگی وارد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی بزرگ راست‌گرایان در انتخابات محلی مادرید

تبعیدی‌های ونزوئلایی و آینده سیاسی اسپانیا؛ وقتی «هراس از چپ» باعث «تقویت راست» می‌شود

انتخابات محلی مادرید؛ راست افراطی در یک قدمی ورود به ائتلاف حاکم منطقه‌ای