Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات محلی مادرید؛ راست افراطی در یک قدمی ورود به ائتلاف حاکم منطقه‌ای

انتخابات محلی مادرید
انتخابات محلی مادرید Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در واقع این انتخابات منطقه‌ای نه تنها برای منطقه بلکه برای کل کشور سرنوشت‌ساز تلقی می‌شود زیرا محکی است برای آرایش جدید نیروهای سیاسی و نیز برای توان‌سنجی نفوذ راست افراطی در سپهر سیاسی اسپانیا.

آگهی

ساکنان مادرید، پایتخت اسپانیا روز سه شنبه ۴ مه (۱۴ اردیبهشت) در حالی برای شرکت در انتخابات محلی زودهنگام به حوزه‌های رأی‌گیری مراجعه کردند که حزب بُکس از جناح راست افراطی برای نخستین بار در آستانه ورود به ائتلاف حاکم این منطقه قرار گرفته است.

کارزار تبلیغاتی احزاب در این انتخابات که برای تعیین نمایندگان مجلس محلی ایالت خودمختار مادرید برگزار می‌شود تاکنون سبب تشدید وضعیت دو قطبی سیاسی کشور شده است و در سطح ملی نیز بر سرنوشت سیاسی اسپانیا تأثیر خواهد گذاشت، زیرا مادرید ثروتمندترین و تأثیرگذارترین ایالت در میان ایالت‌های هفده‌گانه اسپانیاست.

در واقع این انتخابات منطقه‌ای نه تنها برای منطقه بلکه برای کل کشور سرنوشت‌ساز تلقی می‌شود زیرا محکی است برای آرایش جدید نیروهای سیاسی و نیز برای توان‌سنجی نفوذ راست افراطی در سپهر سیاسی اسپانیا.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

پیش‌بینی می‌شود مجموعا بیش از ۵ میلیون و ۱۱۲ هزار نفر برای تعیین سرنوشت کرسی‌های قوه مقننه منطقه مادرید رأی بدهند. این تعداد از شرکت‌کنندگان در انتخابات پیشین بیشتر است، اما دلیل این افزایش، تنها افزایش جمعیت بوده است.

این نخستین بار است که در منطقه مادرید انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود و بر اساس قوانین، دولت محلی منتخب تنها برای دو سال باقی مانده از دوره مجلس، یعنی تا سال ۲۰۲۳ در قدرت باقی خواهد ماند.

آیوسو در مسیر پیروزی

ایزابل دیاز آیوسو، رئیس حزب مردمی از جناح محافظه‌کار و رئیس فعلی مجلس محلی امیدوار است که نه تنها در قدرت باقی بماند بلکه این بار موقعیت خود را نیز تقویت کند. خانم آیوسو ۴۲ ساله پس از فروپاشی دولت محلی به دلیل شکست ائتلاف حزب متبوعش با حزب لیبرال کویدادانوس، به ناچار انتخابات جاری را برگزار کرد.

آسوشیتدپرس
ایزابل دیاز آیوسو، رهبر حزب مردمی در انتخابات محلی مادریدآسوشیتدپرس

آیوسو همواره منتقد اصلی سیاست‌های دولت پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا به ویژه در مدیریت بحران کرونا بوده است. او که با شعار انتخاباتی «یا کمونیسم یا آزادی» به میدان آمده، با محدودیت‌های سفت و سخت، اجبار ماسک زدن و بستن کسب و کار مغازه‌ها و شرکت‌ها مخالف است، چون این همه را سبب نابودی اقتصاد می‌شمرد. همین موضوع سبب محبوبیت زیاد او در میان بسیاری از صاحبان مشاغل شده است.

نیاز به ائتلاف با راست افراطی

با این همه اگرچه آیوسو در میان بسیاری از مردم اقبال آشکاری دارد، اما حزب او به احتمال زیاد برای تشکیل دولت محلی به ائتلاف با یک شریک مهم نیاز خواهد داشت. نظرسنجی‌ها آیوسو را در این انتخابات برنده نشان می‌دهند اما هنوز مشخص نیست آیا حزب مردمی که بیش از ربع قرن رهبری منطقه مادرید را در دست داشته بتواند حد نصاب ۶۹ کرسی مورد نیاز برای هدایت یک تنه مجلس را به دست بیاورد یا نه.

بر پایه نظرسنجی‌ها، فهرست نامزدهای حزب مردمی در انتخابات جاری حدود ۴۰ درصد آرا را به دست خواهد آورد. این عدد در انتخابات دو سال پیش تنها ۲۲ درصد بود. به هر روی، این حزب با این نتیجه نخواهد توانست دولت تشکیل دهد و باید دست یاری به سوی حزب دیگری دراز کند.

گزینه اصلی حزب مردمی برای ائتلاف، حزب افراطی بُکس است زیرا حزب محافظه‌کار دیگر حاضر در انتخابات، تقریبا هیچ شانسی برای پیروزی ندارد. در صورت تشکیل چنین ائتلافی، این نخستین بار در تاریخ سیاسی مادرید خواهد بود که راست افراطی به ائتلاف حاکم راه می‌یابد، امری که در سطح کشوری، احتمالا راه را برای ورود این نحله به طبقه حاکمیت اسپانیا باز خواهد کرد.

کنشگران و سیاستمداران چپگرای اسپانیا با انتقاد از محافظه‌کاران به دلیل روی خوش نشان دادن به بنیادگرایان دست راستی، تلاش بسیاری کردند تا نظر رأی‌دهندگان را از جبهه راستگرایان به سوی خود معطوف کنند، اما ایزابل دیاز آیوسو در پاسخ به منتقدانش گفت که ائتلاف با حزب بُکس به معنی «پایان دنیا» نیست.

گروهی از اعضای جنبش فمینیستی «فمن» نیز بامداد سه شنبه با سینه‌های برهنه در برابر حوزه‌ای که روسیو موناستریو، رئیس حزب بُکس در آن رأی می‌داد، حضور یافته و به سیاست‌های افراطی این حزب اعتراض کردند. آنها پلاکاردهای کوچکی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «نه رأی و نه میدان دادن به فاشیسم».

AP Photo
اعتراض فمن‌های اسپانیا به حضور راست‌گرایان افراطی در انتخابات مادریدAP Photo

چپ از هم گسیخته

از هم‌گسیختگی و پراکندگی در جبهه چپ نیز بر احتمال پیروزی راستگرایان در انتخابات محلی مادرید افزوده است.

آنخل گابیلوندو، رئیس حزب سوسیالیست و رقیب آیوسو در انتخابات جاری است که به نظر می‌رسد اقبال ویژه‌ای ندارد و تنها امیدوار است با تشکیل ائتلافی با حزب چپگرای دیگر، یعنی پودموس هدایت ۲۶ ساله ایالت مادرید را از راستگرایان بستاند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سر فهرست نامزدهای حزب پودموس، پابلو ایگلسیاس، سیاستمدار معروف و بنیانگذار این حزب است که از سمت خود یعنی معاون نخست وزیر استعفا کرد تا بتواند وارد کارزار سیاسی به هدف تضعیف حزب بُکس شود. ایگلسیاس یکی از چندین سیاستمداران چپ اسپانیاست که هفته گذشته پیام‌های حاوی تهدید مرگ دریافت کردند. این رویداد که حزب بُکس آن را ساختگی می‌داند، در اسپانیا جنجال زیادی بر پا کرده است.

بر پایه نظرسنجی‌ها، حزب «ماس مادرید» که بخشی از نمایندگان آن را اعضای پیشین حزب پودموس تشکیل می‌دهند، از بخت زیادی برای پیروزی در انتخابات مادرید برخوردار نیست و احتمالا بیش از ۵ درصد آرا را کسب نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات زودهنگام اسپانیا؛ احزاب چه وعده‌هایی به مردم می‌دهند؟

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم