Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شهر چند‌ فرهنگی لندن انتخاب شهردار از اقلیت‌ها را تضمین کرد؛ صادق خان در صدر نامزدها

صادق خان (سمت راست) و شان بیلی (سمت چپ)، دو رقیب انتخاباتی برای شهرداری لندن
صادق خان (سمت راست) و شان بیلی (سمت چپ)، دو رقیب انتخاباتی برای شهرداری لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو رقیب اصلی برای شهرداری لندن در میان بحث‌های «دردناک» پسااستعماری و پسانژادپرستی در بریتانیا برجسته شدند.

آگهی

دو رقیب اصلی برای شهرداری لندن در میان بحث‌های «دردناک» پسااستعماری و پسانژادپرستی در بریتانیا برجسته شدند. «صادق خان» و «شان بیلی» که ریشه خانوادگی شان به پاکستان و جامائیکا می‌رسد، به همراه ۱۸ نامزد دیگر، خود را برای انتخابات شهرداری لندن که ۶ ماه مه برگزار می‌شود، نامزد کرده‌اند.

شهردار لندن با بودجه‌‌ ۱۷ میلیارد پوندی (۲۴ میلیارد دلار ، ۲۰ میلیارد یورو) به همراه یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های حمل و نقل جهان و نیروهای پلیس شهری، در حد یک مقام ملی است.

نظرسنجی‌ها و احتمال پیروزی خان

پنج سال پس از آنکه آقای جانسون محافظه کار، دفتر شهرداری لندن را ترک کرد و به جای او صادق خان از حزب کارگر قرار گرفت، نظرسنجی‌های روز پنج‌شنبه همچنان از پیروزی قاطع آقای خان حکایت دارند.

آقای خان، پسر ۵۰ ساله‌ یک راننده‌ اتوبوس با ریشه پاکستانی، به خبرگزاری فرانسه گفت: «مردم شهر لندن در سال ۲۰۱۶ من را به عنوان شهردارشان انتخاب کردند، رویدادی که نشان می‌دهد که ما چقدر مترقی هستیم.»

آقای خان که اینک در حال تبدیل شدن به معروف‌ترین سیاستمدار مسلمان بریتانیا است، گفت: «من واقعاً به آینده امیدوار هستم، زیرا می‌توانم به افرادی که مستعد پیشرفت هستند، کمک کنم.» او در ادامه از «نسل جدیدی از سیاستمداران بریتانیایی» سخن گفت که با «پیشینه متفاوت»، روند پیشرفت را تسریع می‌کنند.

رقیب اصلی صادق خان، «شان بیلی» ۴۹ ساله از حزب محافظه کار است که او نیز ویژگی‌هایی شبیه آقای خان دارد. آقای بیلی معتقد است که در صورت انتخاب شدن به عنوان شهردار لندن، به یکی از برجسته‌ترین سیاستمداران سیاه پوست اروپا تبدیل خواهد شد.

پدربزرگ آقای بیلی اواخر دهه ۱۹۴۰ به همراه نسلی از ویندروش‌ها از جامائیکا مهاجرت کردو به لندن آمد. او به همراه مهاجرانی که از آسیای جنوبی آمده بودند، کارهای زیادی برای بازسازی لندنی که از جنگ جهانی دوم فارغ شده بود، انجام داد.

با این حال در سال ۲۰۱۷، افشاگری‌ها مبنی بر این‌که برخی ویندروش‌ها پس از سال‌ها زندگی در بریتانیا به طور غیرقانونی از کشور اخراج شده‌اند، احساسات ضدنژادپرستی را برانگیخت. برجسته شدن موضوع گذشته استعمار در سال گذشته، به شکل‌گیری اعتراضاتی با عنوان «زندگی سیاه پوستان مهم است» دامن زد.

نسل جدید سیاستمداران محافظه‌کار

با این حال، آقای بیلی بخشی از نسل جدید سیاستمداران محافظه‌کار است که نقش نژاد را کوچک جلوه می‌دهند. وزرای کشور و دارایی بریتانیا جزء این گروه از سیاستمداران هستند.

آقای بیلی که با خبرگزاری فرانسه گفتگو می‌کرد، گفت که شهروندان اهل لندن به برنامه او که یک تجربه منحصر به فرد دارد، علاقه بیشتری دارند. با وجود این او گفت که این نگاه، تنها آورده‌ اش برای حضور در این رقابت نیست.

به دنبال سرنگون کردن نماد برده‌داری در شهر غربی بریستول در سال گذشته، دولت جانسون به دنبال مجازات‌های جدید زندان برای تخریب مجسمه‌های شخصیت‌های تاریخی در این کشور است.

برخی فعالان مدنی با انتقاد از این برنامه «ضد بیداری» دولت جانسون، بر این نظر هستند که چنین اتفاقی در راستای محدود کردن جنبش عدالت‌خواهانه‌ به نفع سیاه‌پوستان است.

انتشار یک گزارش دولتی در ماه گذشته که از نبود نژادپرستی ساختاری در بریتانیا سخن گفته بود، موجب خشم مردم شد. همین موضوع به کناره گیری مشاور ارشد سیاه پوست جانسون از مقام خود منجر شد.

برخی منتقدان، محافظه‌کاران را متهم می‌کنند که فقط به افراد معدودی اجازه مطرح شدن در ساختار خود می‌دهند در صورتی که برای مسائل ساختاری که مانع پیشرفت اقلیت‌ها در آموزش و مسکن و بهداشت و اشتغال می‌شوند، کار کمی انجام می‌دهند.

دیبیش آناند، رئیس گروه علوم اجتماعی دانشگاه وست مینستر، بر این نکته تأکید دارد که گفتمان سیاسی هنوز بر اکثریت سفیدپوستان متمرکز است.

آگهی

حداقل در لندن، سفیدپوست‌های بریتانیا در اقلیت هستند و در سرشماری سال ۲۰۱۱، ۴۵ درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند که کم‌ترین رقم برای هر منطقه در بریتانیا است.

زک گلداسمیت، نامزد محافظه‌کاران در سال ۲۰۱۶ به اسلام‌هراسی علیه صادق خان که به راحتی در رقابت‌های انتخاباتی شهرداری لندن پیروز شد، متهم شد.

از همین رو استیون فیلدینگ، استاد تاریخ سیاسی در دانشگاه ناتینگهام، گفت: «جای تعجب نیست که محافظه‌کاران پس از جنجال های گلداسمیت، کاندیدایی از اقلیت را انتخاب کنند.»

به گفته این استاد دانشگاه، این انتخاب می‌تواند به آن‌ها كمک می‌كند تا خود را به عنوان یک حزب لیبرال و فراگیر احیا كنند.

آگهی

حزب کارگر نیز که زیر سایه ابر یهودی ستیزی رهبر سابق خود قرار گرفته است، وضعیت مشابهی در میان رأی‌دهندگان یهودی در لندن دارد، به گونه‌ای که به آخرین انتخابات عمومی در دسامبر ۲۰۱۹ آسیب رساند.

با این حال آقای بیلی، خود قربانی سخنان چندین ساله شده است که چند فرهنگی بودن و نقش زنان را زیر سوال می‌برند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات لندن مانند سایر انتخابات محلی در بریتانیا، به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تأخیر افتاد و نامزدهای اصلی بر سر مشاغل، مسکن و جرایم ماه ها با هم بحث کردند.

آگهی

یکی از نامزدهای فرعی، لورنس فاکس، بازیگر تلویزیون است که در مسیری حرکت می‌کند که اتهامات نژادپرستی را به دنبال دارد اما او این اتهام را رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تابلوی بنکسی ۱۰ میلیون دلار در حراج لندن فروخته شد

لندن در پی سخت‌تر کردن سیاست مهاجرتی و اخراج مهاجران غیرقانونی است

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟