افزایش جنایت راست افراطی آلمان؛ پلیس یک نئونازی‌ را دستگیر کرد

یک گلوله روی زمین
یک گلوله روی زمین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس برلین یک مرد ۵۳ ساله آلمانی را به ظن ارسال ده‌ها نامه تهدیدآمیز به سیاستمداران، وکلا و روزنامه نگاران که با نام اختصاری یک گروه نئو نازی امضا شده بود، بازداشت کرد.

آگهی

پلیس برلین یک مرد ۵۳ ساله آلمانی را به ظن ارسال ده‌ها نامه تهدیدآمیز به سیاستمداران، وکلا و روزنامه نگاران که با نام اختصاری یک گروه نئو نازی امضا شده بود، بازداشت کرد.

این بازداشت در حالی رخ داده است که مقام های آلمانی روز سه شنبه هشدار دادند که آمارها نشان از افزایش اقدام‌های «نگران کننده» راست افراطی در سراسر آلمان دارد.

هورست سیهوفر، وزیر کشور آلمان روز سه شنبه گفت که جنایات راست افراطی در سال گذشته ۵.۶۵ درصد افزایش داشته است که بیش از نیمی از جرایم طبقه بندی شده با عنوان «انگیزه‌های سیاسی» را تشکیل می‌دهد. از همین رو آقای سیهوفر گفت که راست افراطی، بزرگ‌ترین تهدید برای آلمان است.

هولگر مونش، رئیس اداره مرکزی و فدرال پلیس جنایی آلمان نیز در خصوص بازداشت روز دوشنبه در برلین، از ضبط یک دیسک رمزگذاری نشده خبر داد که ممکن است به تحقیقات پلیس کمک کند. او گفت که داده‌های زیادی در این دیسک وجود داشت اما باید ارزیابی شوند.

از سوی دیگر دادستان فرانکفورت که مسئول رسیدگی به این پرونده است، گفت که مظنون قبلاً به دلیل «جنایاتی که ناشی از ایدئولوژی راست» بوده، محکوم شده است.

بر اساس اطلاعات پلیس، نامه‌های تهدیدآمیز به سیاستمداران، وکلا و روزنامه نگاران، با نام اختصاری «NSU 2.0» امضا شده بودند.

پیشتر یک گروه آلمانی به نام «ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی» (NSU)، مسئول جنایات خشونت آمیز بین سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۱ از جمله قتل ۹ مرد مهاجر و یک افسر پلیس با انگیزه نژادی معرفی شد. نام این گروه از نام کامل حزب نازی یا ناسیونال سوسیالیست گرفته شده بود.

پلیس آلمان بر این نظر است که مظنون از سال ۲۰۱۸ تقریباً ۱۰۰ نامه برای ده‌ها فرد و سازمان در سراسر آلمان و اتریش ارسال کرده است. به گزارش برخی منابع خبری، اعضای تیم تحقیق احتمال می‌دهند که مظنون، اطلاعات افراد را از اسناد رسمی یا شرکت‌های اینترنتی بدست آورده باشد.

پیشتر آژانس های امنیتی آلمان در مورد تهدید فزاینده راست افراطی هشدار داده‌ بودند. یک سیاستمدار محلی از حزب صدر اعظم آلمان در ژوئیه ۲۰۱۹ توسط یک نئونازی کشته شد. سه ماه بعد یک فرد مسلح به هنگام ورود به یک کنیسه، دو نفر را کشت.

وزیر کشور آلمان گفت که آمارهای جدید از افزایش جنایت علیه یهودیان حکایت دارند. سال ۲۰۲۰ با ۲ هزار و ۳۵۱ حادثه، ۱۵.۷ درصد بیشتر از حوادث مشابه در سال ۲۰۱۹ است و از این تعداد، ۹۴.۶ درصد توسط یک مظنون راست افراطی انجام شده است.

آقای سیهوفر با بیان اینکه ۶۲ مورد از این تعداد با اعمال خشونت همراه بوده است، گفت: «این پیشرفت در آلمان نه تنها نگران کننده بلکه از نظر تاریخی بسیار شرم آور است.»

او همچنین گفت که آلمان در سال گذشته میلادی، ۵ هزار و ۲۹۸ مورد جرایم ضد مهاجر ثبت کرده است که ۷۲.۴ درصد افزایش نسبت به ۳ هزار و ۷۳ مورد در سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

در مرگبارترین حادثه در آلمان، ۹ مهاجر در ماه فوریه در نزدیک فرانکفورت توسط یک فرد مسلح که از قرار معلوم هوادار نسل کشی بود به ضرب گلوله کشته شدند.

از همین رو مقام‌های آلمانی نگرانی خود را در مورد نقش حزب «آلترناتیو برای آلمان» در ایجاد «جو کینه نسبت به مهاجران و دولت» اعلام کردند. این حزب که در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ آلمان سوم شد، با نظارت بیشتر از سوی سازمان امنیت داخلی این کشور روبرو است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از اعضای حزب «آلترناتیو برای آلمان» با حمایت از اعتراضات علیه قرنطینه و راه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا، در تجمعات اعتراضی شرکت کرده‌اند. وزیر کشور آلمان گفت که اعتراض به قرنطینه، نئونازی‌ها و دیگر راست‌های افراطی را به خود جلب کرده است.

وزیر کشور آلمان همچنین گفت که از ۲۶۰ جنایت گزارش شده علیه روزنامه نگاران، ۱۱۲ مورد مربوط به تجمعات اعتراضی به محدودیت‌های کرونایی بوده است. از همین رو وزیر کشور آلمان گفت: «این رفتار خشونت آمیز دیگر ربطی به حقوق مطرح شده در قانون اساسی ندارد بلکه اعمالی جنایی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار جرایم با انگیزه سیاسی در آلمان به بالاترین میزان خود در دو دهه گذشته رسید

فعالیت سومین گروه نئونازی در آلمان ممنوع شد

آلمان؛ آغاز محاکمه مظنونان به عضویت در گروه نئونازی انقلاب کمنیتس