هفت عضو بریگاد سرخ به درخواست ایتالیا در فرانسه بازداشت شدند

پلیس فرانسه
پلیس فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ الیزه در بیانیه ای خبر داد که هفت عضو سابق ایتالیایی «بریگاد سرخ» صبح امروز، چهارشنبه در فرانسه بازداشت شدند.

آگهی

کاخ الیزه در بیانیه‌ای خبر داد که هفت عضو سابق ایتالیایی «بریگاد سرخ» صبح امروز، چهارشنبه در فرانسه بازداشت شدند.

گروه بریگاد سرخ که به عنوان یک سازمان چپ‌گرای افراطی شناخته می‌شود، در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی در ایتالیا فعالیت می‌کرد.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که پیشتر ایتالیا خواستار بازداشت ده عضو ایتالیایی بریگاد سرخ به اتهام «اقدامات تروریستی» شده بود. بر اساس این بیانیه، پلیس فرانسه در جستجوی سه مظنون دیگری است که در هنگام عملیات مأموران در خانه نبوده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود اعلام کرده که بازداشت این ده نفر با موافقت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه انجام شده است. در بیانیه کاخ الیزه آمده که بازداشت این مظنونان پس از مذاکرات دوجانبه میان ایتالیا و مقام‌های قضایی فرانسه صورت گرفته است. با این حال کاخ الیزه به هویت افراد بازداشت شده و اقدامات آنان اشاره نکرده است.

اقدامات «تروریستی» دستگیرشدگان به دهه‌‌های ۷۰ و ۸۰ بازمی‌گردد، زمانی که ایتالیا با حملات مسلحانه و آدم‌ربایی توسط بریگاد سرخ مواجه بوده است. این سازمان به عنوان مسئول شماری از ترورهای سیاسی در آن دوران از جمله قتل آلدو مورو، نخست وزیر ایتالیا در سال ۱۹۷۸ شناخته می‌شود. اعضای برگاد سرخ به هدف برقراری حکومت انقلابی و خارج کردن ایتالیا از پیمان ناتو به مبارزه مسلحانه روی آوردند.

به گزارش روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا، وزرای دادگستری ایتالیا و فرانسه در دیدار خود در تاریخ ۹ آوریل با یکدیگر در این زمینه گفتگو کرده بودند. این روزنامه نوشت که مارتا كارتابیا، وزیر دادگستری ایتالیا در این دیدار، به طور رسمی درخواست استرداد اعضای بریگاد سرخ را از فرانسه کرده بود.

با این حال ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه در واکنش به بازداشت هفت عضو ایتالیایی بریگاد سرخ، گفت که تصمیم‌گیری در مورد استرداد این افراد به ایتالیا بر عهده‌ دادگاه فرانسه است.

Gianni Giansanti/1978 AP
آلدو مورو، نخست وزیر ایتالیا در سال ۱۹۷۸ به دست چریک‌های بریگاد سرخ کشته شدGianni Giansanti/1978 AP

از سوی دیگر وکیل پنج نفر از هفت عضو سابق بریگاد سرخ که بازداشت شده‌اند، این اقدام را «خیانت به فرانسه» دانست زیرا به گفته او، آن‌ها در این کشور پناهنده بوده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ایتالیا از اقدام فرانسه در بازداشت اعضای گروه افراطی خود استقبال کرده است. لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا روز چهارشنبه در پیامی در صفحه فیس بوک خود با استقبال از تصمیم فرانسه، در پیامی در فیس بوک نوشت: «ما نمی‌توانیم از مسئولیت های خود، دردی که ایجاد کرده‌ایم، آسیبی که زده‌ایم، شانه خالی کنیم.»

گفته می‌شود که ایتالیا ۲۰۰ نفر را در ارتباط با سازمان بریگاد سرخ شناسایی کرده و خواستار بازداشت آنها بوده است اما فرانسه تاکنون با بازداشت این چند نفر موافقت کرده است.

پناهنده شدن و اقامت اعضای این گروه افراطی ایتالیایی در فرانسه، همواره موضوع اختلاف میان پاریس و رم بوده است و تصمیم تازه دولت ماکرون گاهی در جهت رفع این اختلاف قدیمی ارزیابی می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام‌های تهدیدآمیز به وزیر بهداشت ایتالیا؛ در برابر قرنطینه خانواده‌ات را می‌کشیم

نخست وزیر پیشین ایتالیا پاکتی حاوی دو گلوله تفنگ دریافت کرد

سفیر ایتالیا در جمهوری دمکراتیک کنگو به‌دست افراد مسلح کشته شد