جوزپ بورل در پارلمان اروپا: به تاکتیک‌های رعب‌آور روسیه پاسخ می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جوزپ بورل
جوزپ بورل   -   کپی رایت  Johanna Geron/AP

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این نهاد به تحریکات آینده روسیه پاسخ خواهد داد.

وی که روز چهارشنبه ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) در پارلمان اروپا سخن می‌گفت، هشدار داد «بروکسل زیر بار ارعاب بیشتر از سوی مسکو نمی‌رود.»

بورل خطاب به قانونگذاران اروپایی گفت: «ما تاکتیک‌های رعب‌آور را قبول نمی‌کنیم و در صورت بروز مجبور خواهیم شد که به آن‌ها پاسخ دهیم.»

وی همچنین با بیان این که روابط اروپا و روسیه در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد، تاکید کرد این روند منفی ادامه دارد و حتی به سطحی خطرناک‌تر از شرایط وخیم رسیده‌ است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال تاکید کرد اروپا آماده است با رعایت کامل ارزش‌ها، اصول و منافع در صورت لزوم روابط با مسکو را بهبود بخشد. وی افزود: «اگر آن‌ها واقعا تمایل داشته باشند.»

این سخنان در حالی مطرح شده است که مسکو به دیپلمات‌های اسلواکی و سه کشور حوزه بالتیک یک هفته فرصت داده است تا روسیه را ترک کنند.

اخراج‌ این دیپلمات‌ها اقدامی تلافی‌جویانه از سوی کرملین است چراکه آخر هفته گذشته چهار کشور اروپایی هفت دیپلمات روس را در «همبستگی» با جمهوری چک اخراج کردند.

پراگ هفته گذشته مسکو را متهم کرد که در پشت انفجار سال ۲۰۱۴ در یکی از انبارهای مهمات این کشور قرار دارد و این موضوع به فهرست طولانی اختلاف‌های اروپا و روسیه اضافه شد.

اما کاتالین تشیه، نماینده پارلمان اروپا به یورونیوز گفت که اروپا به اقداماتی غیر از اخراج دیپلمات‌ها نیاز دارد.

معتقدم که اتحادیه اروپا باید کارهای بیشتری انجام دهد. به این دلیل ما به بورل فشار می‌آوریم تا دیپلمات‌های روسی مستقر در بروکسل را تحریم کند .
کاتالین تشیه
نماینده پارلمان اروپا

وی افزود: «معتقدم که اتحادیه اروپا باید کارهای بیشتری انجام دهد. به این دلیل ما به بورل فشار می‌آوریم تا دیپلمات‌های روسی مستقر در بروکسل را تحریم کند و همچنین از دولت آلمان می‌خواهیم از اجرای خط لوله گازی [نورد استریم ۲] با روسیه دست بکشد.»

وی تصریح کرد: «ما باید نسبت به تجاوزات روسیه به‌عنوان تهدید برخورد کنیم و دیگر نباید ساکت بمانیم.»

ولادیمیر بیلشیک، نماینده دیگر پارلمان اروپا معتقد است که اعضای این نهاد موافق هستند تا اتحادیه اروپا مواضع سختگیرانه‌ترین در برابر کرملین اتخاذ کند. وی در عین حال افزود: «اما کانال‌های ارتباطی همچنان باید باز باشند.»

وی تصریح کرد: « ما نیازمند یک شراکت خوب با روسیه هستیم. ما نیازمند یک گفت‌وگوی خوب با روسیه هستیم اما با خطوط قرمز مشخص تا از منافع، ارزش‌ها و امنیت خود دفاع کنیم.»