Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جوزپ بورل در پارلمان اروپا: به تاکتیک‌های رعب‌آور روسیه پاسخ می‌دهیم

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright Johanna Geron/AP
Copyright Johanna Geron/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی که روز چهارشنبه ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) در پارلمان اروپا سخن می‌گفت، هشدار داد «بروکسل زیر بار ارعاب بیشتر از سوی مسکو نمی‌رود.»

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این نهاد به تحریکات آینده روسیه پاسخ خواهد داد.

وی که روز چهارشنبه ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) در پارلمان اروپا سخن می‌گفت، هشدار داد «بروکسل زیر بار ارعاب بیشتر از سوی مسکو نمی‌رود.»

بورل خطاب به قانونگذاران اروپایی گفت: «ما تاکتیک‌های رعب‌آور را قبول نمی‌کنیم و در صورت بروز مجبور خواهیم شد که به آن‌ها پاسخ دهیم.»

وی همچنین با بیان این که روابط اروپا و روسیه در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد، تاکید کرد این روند منفی ادامه دارد و حتی به سطحی خطرناک‌تر از شرایط وخیم رسیده‌ است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال تاکید کرد اروپا آماده است با رعایت کامل ارزش‌ها، اصول و منافع در صورت لزوم روابط با مسکو را بهبود بخشد. وی افزود: «اگر آن‌ها واقعا تمایل داشته باشند.»

این سخنان در حالی مطرح شده است که مسکو به دیپلمات‌های اسلواکی و سه کشور حوزه بالتیک یک هفته فرصت داده است تا روسیه را ترک کنند.

اخراج‌ این دیپلمات‌ها اقدامی تلافی‌جویانه از سوی کرملین است چراکه آخر هفته گذشته چهار کشور اروپایی هفت دیپلمات روس را در «همبستگی» با جمهوری چک اخراج کردند.

پراگ هفته گذشته مسکو را متهم کرد که در پشت انفجار سال ۲۰۱۴ در یکی از انبارهای مهمات این کشور قرار دارد و این موضوع به فهرست طولانی اختلاف‌های اروپا و روسیه اضافه شد.

اما کاتالین تشیه، نماینده پارلمان اروپا به یورونیوز گفت که اروپا به اقداماتی غیر از اخراج دیپلمات‌ها نیاز دارد.

معتقدم که اتحادیه اروپا باید کارهای بیشتری انجام دهد. به این دلیل ما به بورل فشار می‌آوریم تا دیپلمات‌های روسی مستقر در بروکسل را تحریم کند .
کاتالین تشیه
نماینده پارلمان اروپا

وی افزود: «معتقدم که اتحادیه اروپا باید کارهای بیشتری انجام دهد. به این دلیل ما به بورل فشار می‌آوریم تا دیپلمات‌های روسی مستقر در بروکسل را تحریم کند و همچنین از دولت آلمان می‌خواهیم از اجرای خط لوله گازی [نورد استریم ۲] با روسیه دست بکشد.»

وی تصریح کرد: «ما باید نسبت به تجاوزات روسیه به‌عنوان تهدید برخورد کنیم و دیگر نباید ساکت بمانیم.»

ولادیمیر بیلشیک، نماینده دیگر پارلمان اروپا معتقد است که اعضای این نهاد موافق هستند تا اتحادیه اروپا مواضع سختگیرانه‌ترین در برابر کرملین اتخاذ کند. وی در عین حال افزود: «اما کانال‌های ارتباطی همچنان باید باز باشند.»

وی تصریح کرد: « ما نیازمند یک شراکت خوب با روسیه هستیم. ما نیازمند یک گفت‌وگوی خوب با روسیه هستیم اما با خطوط قرمز مشخص تا از منافع، ارزش‌ها و امنیت خود دفاع کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین ملاقات نمایندگان آمریکا و روسیه در دوران بایدن؛ دو طرف بر لزوم همکاری تاکید کردند

هشدار ولادیمیر پوتین: ایدئولوژی‌های حکومت نازی‌ها از نو قوت گرفته‌اند

اجلاس حضوری اتحادیه اروپا ماه آینده با موضوع روسیه و کرونا برگزار می‌شود