سوسیالیست‌ها برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در آلبانی در دست خواهند داشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سخنرانی نخست‌وزیر آلبانی در جمع هوادارانش
سخنرانی نخست‌وزیر آلبانی در جمع هوادارانش   -   کپی رایت  AP Photo

مسئولان برگزاری انتخابات پارلمانی در آلبانی روز سه شنبه اعلام کردند که حزب سوسیالیست این کشور آرای لازم برای تشکیل دولت آینده بدون نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب را به دست آورده است.

نتایج منتشرشده از سوی کمیسیون مرکز انتخابات آلبانی نشان می دهد که سوسیالیست ها به رهبری ادی راما، نخست وزیر کنونی این کشور ۴۹ درصد آراء را به دست آورده اند. این نتیجه براساس شمارش ۹۸ درصد آرای اخذ شده به دست آمده است. به این ترتیب ۷۴ نماینده پارلمان آینده که ۱۴۰ کرسی دارد از حزب سوسیالیست خواهند بود.

حزب دموکرات با گرایش راست میانه در انتخابات روز یکشنبه ۳۹ درصد آراء را به دست آورد. به این ترتیب این حزب با ۵۹ کرسی در پارلمان آینده حزب اصلی مخالف دولت خواهد بود.

هزاران نفر از هواداران حزب سوسیالیست آلبانی به دنبال اعلام نتایج انتخابات پارلمانی با نقض محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در خیابان های تیرانا، پایتخت این کشور به شادی و پایکوبی پرداختند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیروزی سوسیالیست ها در انتخابات پارلمانی به این معنا است که این حزب برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در این کشور منطقه بالکان در دست خواهد داشت.

آلبانی که از سال ۲۰۰۹ میلادی به عضویت ناتو در آمده امیدوار است که تا پایان سال جاری بتواند مذاکره با اتحادیه اروپا برای عضویت در این اتحادیه را آغاز کند. ادی راما، ۵۶ ساله وعده داده است که در دوره پیش رو نخست وزیر همه شهروندان آلبانی خواهد بود و با مخالفان دولت همکاری خواهد کرد.

اتحادیه اروپا ضمن استقبال از «برگزاری خوب» انتخابات پارلمانی در آلبانی از احزاب این کشور دعوت کرد تا «با پیروی از ارزش دموکراتیک به نتیجه انتخابات احترام بگذارند».

حزب دموکرات هنوز شکست در رای گیری روز یکشنبه را نپذیرفته است. همه احزاب آلبانی در جریان کارزار انتخاباتی وعده داده بودند که با انجام اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا از جمله اصلاح نظام قضایی و مبارزه با جرائم سازمان یافته به دنبال آغاز مذاکره با بروکسل برای عضویت در اتحادیه اروپا خواهند بود.