Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همسر رئیس جمهوری آلبانی در جریان تجمعی اعتراضی دستگیر شد

 همسر رئیس جمهوری آلبانی در جریان تجمعی اعتراضی دستگیر شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مونیکا کریِمادی،‌ جدا از اینکه همسر رئیس جمهوری آلبانی است نماینده پارلمان و رهبر یکی از احزاب سیاسی فعال در این کشور موسوم به «جنبش سوسیالیستی برای ادغام» نیز هست.

آگهی

همسر رئیس جمهوری آلبانی در جریان تجمع اعتراض‌آمیز روز یکشنبه نسبت به تخریب ساختمان تئاتر ملی این کشور در تیرانا، پایتخت، به همراه ۳۰ نفر دیگر دستگیر شد.

مونیکا کریِمادی،‌ جدا از اینکه همسر رئیس جمهوری آلبانی است نماینده پارلمان و رهبر یکی از احزاب سیاسی فعال در این کشور موسوم به «جنبش سوسیالیستی برای ادغام» نیز هست.

تصاویر تلویزیونی که از تظاهرات اعتراض آمیز روز یکشنبه در تیرانا پخش شد خانم کریمادی را در حالی که درون یک وانت پلیس قرار گرفته بود، نشان داده است.

مقامات آلبانی سال ۲۰۱۸ میلادی در تصمیمی غافلگیرانه اعلام کردند که بنا دارند تئاتر ملی را به دلیل آنچه «شرایط نامطلوب» عنوان شده بود، تعطیل و ساختمان آنرا تخریب کنند. این تصمیم با مخالفت جمع زیادی از هنرمندان روبرو شد که خواهان حفظ و مرمت ساختان تئاتر ملی شده بودند.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
تخریب ساختمان تئاتر ملی آلبانیCopyright 2020 The Associated Press. All rights reservedGent Onuzi

تجمع اعتراضی روز یکشنبه نیز به همین منظور تشکیل شده بود. معترضان همزمان با آغاز عملیات تخریب تلاش کردند که از حصار امنیتی ایجاد شده توسط ماموران پلیس عبور کنند که با شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای امنیتی مواجه شدند.

در این تظاهرات بسیاری از هنرمندان و نیز رهبران اپوزیسیون نیز به جمع معترضان ملحق شده بودند. پلیس ساعاتی پس از پایان یافتن این تجمع که به خشونت کشیده شده بود اعلام کرد که دستگیر شدگان را آزاد کرده است.

پلیس آلبانی همچنین تاکید کرد که به موجب مقررات قرنطینه هیچگونه تجمعی در این کشور در حال حاضر مجاز نیست.

برخی منابع اعلام کردند که در این تظاهرات چندین مامور پلیس در پی خشونت‌ها مجروح شدند. این منابع همچنین یادآور شدند که همسر رئیس جمهوری آلبانی نیز که در این تظاهرات حضور داشت توسط ماموران پلیس دستگیر و به خارج از محل اجتماع هدایت شد.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
همسر رئیس جمهوری آلبانی در جمع معترضانCopyright 2020 The Associated Press. All rights reservedGent Onuzi

وضعیت سیاسی پر تنش در آلبانی

تخریب ساختمان تئاتر ملی آلبانی تصمیمی بود که پیشتر به شدت از سوی اپوزیسیون این کشور مورد انتقاد واقع شده بود.

این در حالیست که ایلیر متا، رئیس جمهوری این کشور نیز با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تصمیم یاد شده را نوعی جرم قانونی و اخلاقی خوانده و اعلام کرده بود که تخریب ساختمان تئاتر به دستور مافیا انجام می‌شود.

این تصمیم همچنین مورد انتقاد رهبر حزب دموکرات آلبانی قرار گرفت. لولزیم باشا با انشار مطلبی در فیس‌بوک تخریب ساختمان تئاتر را غیرقانونی خواند و خشونت بر ضد شهروندان و خبرنگاران را غیر قابل قبول توصیف کرد.

وی در ادامه ادی راما، نخست وزیر کشورش که دستور تخریب ساختمان تئاتر در کابینه وی صادر شده را به عنوان یک فرد جنایتکار معرفی کرد که کلیه اختیارات حکومت را به قبضه خود درآورده است.

در پی بالاگرفتن اختلافات و شدت گرفتن تنش سیاسی در آلبانی، هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در این کشور خواستار آن شد که قبل از اجرای هر تصمیمی، مقامات سیاسی و جامعه مدنی با یکدیگر گفتگو کنند؛ درخواستی که به اعتقاد اتحادیه اروپا از سوی نهادهای ملی و محلی بی پاسخ ماند.

آلبانی پیش از این و در بحبوحه یک فضای سیاسی متشنج که با خروج احزاب سیاسی اپوزیسیون از پارلمان همراه بود مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد.

ساختمان تئاتر ملی آلبانی که در دست تخریب قرار گرفته سال ۱۹۴۰ در زمان اشغال خاک این کشور توسط ایتالیا در جنگ دوم جهانی افتتاح شد.

به گفته دولتمردان آلبانی این ساختان قرار است پس از تخریب با صرف هزینه‌ای ۳۰ میلیون یورویی با بنای جدید دیگری جایگزین شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن قاسم سلیمانی؛ پشتیبانی «قاطعانه» نخست وزیر آلبانی از دونالد ترامپ

آیا نخست وزیر آلبانی آمریکا را «یکی از سه شر جهان» خوانده است؟

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا