یک فروند «نفتکش ایران» در آب‌های سوریه هدف حمله قرار گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عکس خبرگزاری فرانسه برگرفته از خبرگزاری سانا
عکس خبرگزاری فرانسه برگرفته از خبرگزاری سانا   -   کپی رایت  نفتکشی که گفته می‌شود ایرانی است و در آبهای سوریه هدف گرفته شده است؛ بندر بانیاس، سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) از حمله به یک فروند نفتکش در آبهای «بانیاس» این کشور که «گمان می‌رود توسط پهپاد و از سمت آب‌های لبنان» صورت گرفته است خبر داد. به گزارش سانا، آتش سوزی ناشی از این حمله کنترل و خاموش شده است.

برخی گزارش‌های اولیه حاکی است این نفتکش ایرانی بوده است هرچند سانا در این خصوص و تا به این لحظه اطلاعاتی منتشر نکرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، نوشت که این تانکر متعلق به ایران است و سه نفر سوری در جریان این حادثه جان خود را از دست داده‌اند. این گروه اما گفته است هنوز نمی‌داند که این حمله پهپادی یا موشکی بوده است.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت:« تانکر ایرانی که از ایران آمده بود به هنگام حمله به فاصله‌ای نه چندان دور از بندر بانیاس لنگر انداخته بود.»

همزمان تلویزیون العالم، رسانه عرب‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، بدون اشاره به ایرانی بودن کشتی به نقل از یک منبع آگاه گفته «دو پرتاب» به سمت نفتکش صورت گرفته است که «یکی به دماغه با آسیب خیلی جزئی و یکی به عرشه که خسارت بیشتر وارد کرده است اما جدی نبوده است.»

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه، حمله به این نفتکش در آب‌های سوریه، اولین حمله در نوع خود از ابتدای جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی است.

در حالی که هنوز مقام‌های رسمی ایران نسبت به این حادثه اظهار نظر نکرده‌اند، ناظران احتمال می‌دهند که این حادثه مربوط به تنش‌های اخیر دریایی میان اسرائیل و ایران باشد. طی ماه‌های اخیر چند حادثه دیگر دریایی روی داده است که در آن‌ها تهران و تل آویو یکدیگر را مسئول دانسته‌اند.

در اوایل ماه جاری میلادی یک کشتی ایرانی به نام «ساویز» که در آب‌های دریای سرخ در حال حرکت بود بر اثر آن‌چه رسانه‌های آمریکایی انفجار «مین‌های چسبان اسرائیلی» خوانده بودند آسیب دید.

روز بیست و پنجم مارس نیز یک کشتی باری اسرائیل در آب‌های شمال اقیانوس هند هدف حمله قرار گرفت که تل آویو انگشت اتهام را مستقیم به سوی ایران نشانه گرفت.

این در حالیست که حدود یازده روز پیش از این حادثه تهران اعلام کرده بود یک کشتی کانتینر‌بری‌اش به نام شهر کرد در مسیر حرکت به سوی اروپا در آب‌های مدیترانه هدف حمله قرار گرفته است. برخی منابع امنیتی در ایران این حمله را به اسرائيل نسبت داده بودند.

کشتی تجاری هلیوس نیز دیگر شناور اسرائیلی بود که تل آویو روز بیست و ششم فوریه گذشته مدعی شد پس از ترک بندری در عربستان در آب‌های دریای عمان از سوی ایران هدف حمله قرار گرفت؛ ادعایی که مقام‌های ایرانی آنرا رد کردند.