کنشگران سیاست جدید بریتانیا در اخراج بی‌خانمان‌های خارجی را «غیرانسانی» توصیف کردند

یک بی‌خانمان در لندن
یک بی‌خانمان در لندن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنشگران وزارت کشور بریتانیا را درباره سیاستی که اجازه می‌دهد مقامات افراد بی‌خانمانی را که تبعه این کشور نیستند اخراج کنند، مورد انتقاد قرار دادند. این انتقادها پس از آن مطرح شد که این نهاد دستورالعملی را درباره نحوه اجرای قوانین جدید منتشر کرد.

آگهی

کنشگران وزارت کشور بریتانیا را درباره سیاستی که اجازه می‌دهد مقامات افراد بی‌خانمانی را که تبعه این کشور نیستند اخراج کنند، مورد انتقاد قرار دادند. این انتقادها پس از آن مطرح شد که این نهاد دستورالعملی را درباره نحوه اجرای قوانین جدید منتشر کرد.

قوانین جدید به‌عنوان بخشی از برنامه مهاجرتی بریتانیا پس از برکسیت معرفی شده است که به مقامات اجازه می‌دهد در صورتی که شهروندان خیابان‌خواب عضو اتحادیه اروپا از دریافت برخی حمایت‌ها مانند اقامتگاه امتناع کردند از این کشور اخراج شوند.

این دستورالعمل این هفته در وبسایت وزارت کشور بریتانیا منتشر شد و از این به بعد مبنای جدید قوانین مربوط به مهاجرت خواهد بود. در بخشی از این قوانین که از تاریخ شش آوریل به طور رسمی اجرایی می‌شود آمده است که «اجازه [اقامت در بریتانیا] در صورتی رد یا لغو می‌شود که فرد بارها پیشنهادات مناسب حمایتی را رد کند و رفتار ضد اجتماعی مداوم داشته باشد.»

«ما این سیاست را قبول نداریم»

کنشگران اجتماعی حامی مهاجران این طرح را محکوم کرده‌اند. موسسه خیریه «بحران» سیاست جدید را «غیر انسانی» توصیف کرده است.

جان اسپارکز، مدیر اجرایی این موسسه در بیانیه‌ای گفت: «همه افراد جامعه باید مکانی امن برای زندگی داشته باشند و به دلیل تجربه بی‌خانمانی نباید مجازات شوند.»

وی افزود: «این سیاست غیرانسانی است و باعث می‌شود اتباع غیر بریتانیایی که در شرایط نامناسب و آسیب‌پذیری قرار دارند از درخواست کمک فرار کنند و بترسند.»

اسپارکز تصریح کرد: « با صراحت می‌گوییم این سیاست را قبول نداریم و از مقامات می‌خواهیم که در هیچ شرایطی از این اختیارات استفاده نکنند.»

نگرانی برای قربانیان خشونت‌های خانگی

نیکول جیکوبز، کمیسر مقابله با خشونت‌های خانگی در بریتانیا، پیش از این زنگ خطر را به صدا درآورد و به انجمن مطبوعات گفت می‌ترسد این قوانین جدید مهاجرانی را که در معرض خیابان‌خوابی هستند مجبور کند تا به جای خطر اخراج از کشور، با افرادی که آن‌ها را آزار می‌دهند سر کنند.

وی گفت: «همه قربانیان خشونت‌های خانگی نیازمند و مستحق حمایت هستند.»

جیکوبز خطاب به دولت بریتانیا گفت: «از دولت می‌خواهم تا این دستورالعمل‌ها را تغییر دهد تا این اطمینان حاصل شود مهاجرانی که قربانی خشونت خانگی هستند و در خیابان می‌خوابند تحت تاثیر قوانین جدید قرار نمی‌گیرند.»

وی تصریح کرد: «دولت به جای مجازات خیابان‌خواب‌ها با تهدید به اخراج آن‌ها، باید به دنبال راه‌هایی برای حمایت از نیازمندان باشد.»

وی افزود: «می‌دانیم راه‌های حمایتی مشخص شده در دستورالعمل مانند مشاوره تخصصی مهاجرت در بسیاری از مناطق در حال حاضر سهم بسیار اندکی دارد.»

وی با اشاره به مفاد دستورالعمل اضافه کرد: «دستورالعمل اذعان می‌کند که گزینه‌های پشتیبانی اندکی برای افراد در چنین شرایطی وجود دارد.»

وی افزود: «ما به‌طور اضطراری به یک استراتژی ملی و مشخص از طرف دولت برای پایان دادن به خیابان‌خوابی و بی‌خانمانی نیاز داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد صلاح یک بی‌خانمان را از آزار مهاجمان نجات داد و ستایش شد

پارلمان اتحادیه اروپا میزبان بی‌خانمان‌ها و مبتلایان به کووید-۱۹ می‌شود

ویدئو؛ نیروی ویژه پلیس فرانسه پناهجویان خیابان خواب پاریس را جمع کرد