اعتراض بی‌خانمان‌های پاریس علیه کمک‌ میلیاردی به بازسازی نوتردام

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض بی‌خانمان‌های پاریس علیه کمک‌ میلیاردی به بازسازی نوتردام
Copyright  عکس از ویدیوی اسوشیتدپرس

ده‌ها تن از اعضای انجمن بی‌خانمان‌های فرانسه روز دوشنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) پلاکارد به دست مقابل کلیسای نوتردام تجمع کردند تا بگویند در شرایطی که ۱ میلیارد دلار برای کمک به بازسازی کلیسای آتش گرفته نوتردام جع‌آوری شده است فرانسه نباید فقرا را فراموش کند.

در پلاکارد معترضان نوشته شده بود: « یک میلیارد دلار ظرف ۲۴ ساعت». آنها شعارهایی علیه برنارد آرنو، مدیرعامل شرکت فرانسوی و چند ملیتی ارایه دهنده کالاهای لوکس( LVMH) سر دادند. او هفته گذشته برای کمک به بازسازی کلیسای نوتردام وعده داد که ۲۰۰ میلیون یورو پرداخت کند.

آنها همچنین شعار می‌دادند «اگر نوتردام سقف می‌خواهد ما هم به سقف نیاز داریم.»

کلیسای نوتردام روز دوشنبه ۱۶ آوریل آتش گرفت و خاموش کردن آن تا بامداد سه‌شنبه ۱۷ آوریل طول کشید. در جریان خاموش کردن آتش حدود ۴۰۰ آتش‌نشان حضور داشتند.

رسیدگی به وضعیت فقر در فرانسه

حدود ۵۰ تن از حامیان ایده مسکن اجتماعی در فرانسه با حضور در این تجمع خواستار رسیدگی دولت فرانسه به وضعیت فقر در این کشور شدند.

ژان باپتیست اِغو، سخنگوی انجمن حق مسکن، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما در اینجا هستیم تا نمایش میلیاردرها در کمک به بازسازی نوتردام را محکوم کنیم.»

پس از آتش‌سوزی اخیر در کلیسای نوتردام رقمی حدود ۱ میلیارد دلار برای بازسازی این کلیسا از سوی افراد و نهادهای مختلف جمع‌آوری شده است. این کمک‌ها به ویژه از سوی برخی ثروتمندان این کشور اعتراض‌هایی را تا کنون به دنبال داشته‌است.

در نوتردام به سوی فقرا باز است

میشل اوپیت اسقف اعظم پاریس همچنین در این زمینه گفت: «فقرا و بی‌خانمان‌ها کلیسای نوتردام را خانه خود بدانند. آنها همواره می‌توانند به کلیسا بیایند و گرم شوند و بدانند که آنها از کلیسا بیرون انداخته نخواهند شد.»

پلیس پاریس تجمع آرام مقابل کلیسای نوتردام را زیر نظر داشت. تجمع‌کنندگان ساعاتی بعد بدون دخالت پلیس متفرق شدند.

بیشتر بخوانید: