حق رأی سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تعلیق شد

دفتر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند
دفتر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز چهارشنبه،۲۱ آوریل با تعلیق حق رأی سوریه در این نهاد بین‌المللی موافقت کردند.

آگهی

کشورهای عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز چهارشنبه،۲۱ آوریل با تعلیق حق رأی سوریه در این نهاد بین‌المللی موافقت کردند.

پیشنهاد تعلیق حق رأی سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی توسط ۴۶ عضو از ۱۹۳ عضو این نهاد داده شده بود. اکثریت اعضای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بر این نظر بودند که سوریه از این‌گونه سلاح‌ها در جنگ داخلی استفاده کرده است.

در این رأی گیری که با حمایت کشورهای غربی مانند آمریکا، فرانسه و بریتانیا انجام شد، ۸۷ کشور به این پیشنهاد رأی موافق دادند و ۱۵ کشور از جمله روسیه، چین، ایران و سوریه با آن مخالفت کردند. همچنین رأی ۳۴ کشور به این پیشنهاد، ممتنع بود.

ناظران بین‌المللی از این تصمیم سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان «یک تصمیم بی‌سابقه» در تاریخ این نهاد بین‌المللی نام برده‌اند.

از ۱۹۳ کشور عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، ۱۳۶ کشور در این رأی گیری شرکت کرده بودند.

دولت سوریه متهم است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ برای حمله به مناطقی که در کنترل شورشیان این کشور بوده، از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

دمشق همواره این اتهام‌ها را رد کرده است. سوریه و متحدش، روسیه، قدرت‌های غربی را به رهبری یک «کارزار سیاسی» از طریق سازمان منع سلاح‌های شیمیایی متهم کرده است.

در پی انتشار گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مبنی بر استفاده سوریه از سلاح شیمیایی به هنگام حمله به شهر سراقب در سال ۲۰۱۸، فشارها بر دمشق افزایش یافت.

برخی منابع خبری گفته‌اند که سوریه به سؤال‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی پاسخ قانع کننده نداده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه آمریکا و ۴ قدرت اروپایی علیه انتخابات سوریه: نه آزاد است و نه منصفانه

تأیید صلاحیت ۲ نفر از میان ۵۰ نامزد برای رقابت با بشار اسد

ترکیه و روسیه بدون حضور ایران با قطر درباره سوریه مذاکره کردند