Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تأیید صلاحیت ۲ نفر از میان ۵۰ نامزد برای رقابت با بشار اسد

تصویر بشار اسد در سطح شهر
تصویر بشار اسد در سطح شهر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه عالی قانون اساسی سوریه امروز دوشنبه از پذیرش درخواست نامزدی سه نفر از میان ۵۱ نامزد برای انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

آگهی

دادگاه عالی قانون اساسی سوریه امروز دوشنبه از پذیرش درخواست نامزدی سه نفر از میان ۵۱ نامزد برای انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

بر اساس نظر دادگاه عالی قانون اساسی سوریه، درخواست های نامزدی عبدالله سلوم عبدالله، محمود احمد مرعی و بشار حافظ اسد پذیرفته شده است.

محمد جهاد اللحام، رئیس دادگاه عالی قانون اساسی سوریه در یک کنفرانس خبری با تأیید این خبر گفت که درخواست های دیگر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل «عدم تحقق شرایط قانونی و حقوقی» رد شده است.

به گزارش منابع خبری، درمیان ۵۱ نفری که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوریه کرده بودند، نام ۷ زن نیز وجود دارد که صلاحیت هیچکدام تأیید نشده است.

از همین رو آقای اللحام گفت که نامزدهای رد صلاحیت شده می‌توانند از فردا سه شنبه به مدت سه روز، نسبت به عدم پذیرش درخواست نامزدی شان برای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کنند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه که قرار است ۲۶ ماه مه برگزار شود، دومین انتخابات در این کشور از زمان آغاز جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ است.

برخی تحلیلگران سیاسی بر این نظر هستند که در انتخابات «نمادین» سوریه، بشار اسد، رئیس جمهور فعلی بار دیگر پیروز خواهد شد. بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۹۰ درصد آرا را به دست آورد.

سوریه در سال ۲۰۱۴ نیز فقط صلاحیت چند نامزد را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تأیید کرد. مخالفان آقای اسد معتقدند که انتخابات ریاست جمهوری در سوریه در حال حاضر، «نمادین» و از پیش «طراحی» شده است.

آقای اسد از سال ۲۰۰۰ و پس از درگذشت پدرش، حافظ اسد، قدرت را برای ۳۰ سال در دست دارد. او در سال‌های گذشته و در جنگ داخلی از حمایت های روسیه و ایران برخوردار بوده است.

برخی صاحب نظران سیاسی بعید می‌دانند که جامعه جهانی مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری سوریه در ماه مه را به رسمیت بشناسند.

بر اساس نظر سازمان ملل متحد، «برای حل سیاسی درگیری‌ها در سوریه، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تحت نظارت این سازمان، باید قانون اساسی جدید تهیه و تصویب شود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در ماه مارس، دولت جو بایدن اعلام کرد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوریه را به رسمیت نمی‌شناسد، مگر «انتخابات آزاد، عادلانه و تحت نظارت سازمان ملل متحد» باشد تا بتواند تمام جامعه سوریه را نمایندگی کند. سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون با جنگ داخلی مواجه است.

در هر حال انتخابات ریاست جمهوری سوریه باید ۶۰ تا ۹۰ روز پیش از پایان دوره ریاست جمهوری هفت ساله اقای اسد که ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) است، برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حق رأی سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تعلیق شد

نشست بین‌المللی کمک به سوریه؛ امید بروکسل به جمع آوری میلیاردها دلار برای آوارگان

گوشه‌ای از اعتراضات دُروزی‌های سوریه به گرانی بنزین