Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی: ارتش سوریه در سال ۲۰۱۸ سراقب را با سلاح شیمایی بمباران کرده است

مقر سازمان منع سلاح‌های شیمایی در شهر لاهه هلند
مقر سازمان منع سلاح‌های شیمایی در شهر لاهه هلند Copyright Peter Dejong/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Peter Dejong/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP-AP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر سراقب در شمال‌غرب سوریه و در استان ادلب قرار دارد: آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان.

آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز دوشنبه با انتشار گزارش اعلام کرد نیروی هوایی ارتش سوریه در فوریه سال ۲۰۱۸ شهر سراقب را با بمب حاوی کلر هدف قرار داده است.

براساس این بیانیه «شواهد باورکردنی وجود دارد که براساس آن یک هلیکوپتر ارتش سوریه روز چهارم فوریه ۲۰۱۸ دست‌کم یک کپسول را روی شرق شهر سراقب انداخته است. این کپسول گاز کلر را در محوطه‌ای وسیع پخش کرده و به ۱۲ نفر آسیب رسانده است.» این نهاد می‌گوید بازرسان و کارشناسان بین‌المللی با استماع سخنان شاهدان و قرباینیان، بررسی گزارش‌های کارکنان بهداشت و درمان و قربانیان درباره اثرات جسمی، نمونه‌برداری محلی و همچنین تصاویر محلی این گزارش را منتشر کرده است. 

این دومین گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است که در آن ارتش سوریه مسئول کاربرد این گونه تسلیحات ممنوعه معرفی می‌شود. سال گذشته همین نهاد بین‌المللی نیروهای دولتی سوریه را براساس گزارشی مشابه به استفاده از گاز کلر و سارین در جریان یکی از حملات سال ۲۰۱۷ به شهر اللطامنه در استان جنوبی درعا متهم کرد. 

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، که از آژانس‌های وابسته به سازمان ملل متحد است سال گذشته وجود در حمله شیمیایی دیگر در سال ۲۰۱۶ در همین شهر را رد کرده و گفته بود که تحقیقات ادعای شورشیان را تایید نمی‌کند.

سوریه و روسیه، قدرتمندترین متحد بین‌المللی دولت بشار اسد همواره این اتهامات را رد و شورشیان و نهادهای امدادی نظیر کلاه‌سفیدها را به استفاده از تسلیحات شیمیایی یا صحنه‌سازی متهم می‌کنند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از سال ۲۰۱۸ و باوجود مقاومت شدید روسیه و سوریه اجازه شناسایی و معرفی عاملان حملات شیمیایی را پیدا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه درگیری‌ها میان نیروهای کرد و نیروهای دولتی در قامشلی سوریه

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند