استفاده از گاز ممنوعۀ کلر در حمله به شهر سراقب سوریه تایید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استفاده از گاز ممنوعۀ کلر در حمله به شهر سراقب سوریه تایید شد

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) اعلام کرد که در جریان حملۀ ماه فوریه به شهر سراقب در استان ادلب سوریه، به احتمال زیاد از گاز کلر استفاده شده است.

اگرچه این سازمان اعلام نکرده است که کدام طرفِ درگیری از این سلاح‌ ممنوعه استفاده کرده اما اذعان داشته که آزمایش‌ها وجود گاز کلر را ثابت کرده‌اند.

حمله‌ به شهر سراقب سوریه در ۴ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی روی داد و بنا بر اعلام کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، گاز کلر از سیلندرهایی که در محله الطلیل در همسایگی سراقب نصب شده بود به سمت این شهر پرتاب شده است.

کارشناسان توانسته‌اند دو سیلندر را یافته و پس از انجام آزمایش‌ها، آلوده بودن هر دو سیلندر به گاز کلر را ثابت کنند. این سازمان همچنین شواهدی مربوط به «حضور غیرمعمول کلر» در محیط زیست این منطقه یافته و پس از گفتگو با شاهدان محلی و بیمارانی که دارای علائم قرار گرفتن در معرض گاز کلر بوده‌اند، مدارک بیشتری برای اثبات این ادعای خود به دست آورده است.

شناسایی مادۀ به کار رفته در این حمله، بخشی از تحقیقاتی بود که بطور مشترک توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سازمان ملل انجام می‌شد و از سوی شورای امینت به این سازمان محول شده بود.

دیده‌‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در ماه فوریه از حمله هوایی نیروهای دولت مرکزی سوریه به شهر سراقب که در کنترل مخالفان مسلح بود خبر داد و اعلام کرد که در جریان این حمله دست‌کم ۱۱ نفر دچار مشکلات تنفسی شده‌اند. پس از انتشار این خبر، برخی از سازمان‌های بین‌المللی فعال در امور بشردوستانه نیز از درمان شماری از بیمارانی که دارای علائم مسمومیت با گاز کلر بودند خبر دادند.

بیشتر بخوانید: