ترکیه و روسیه بدون حضور ایران با قطر درباره سوریه مذاکره کردند

وزرای خارجه ترکیه، روسیه و قطر در دوحه
وزرای خارجه ترکیه، روسیه و قطر در دوحه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه و قطر در درگیری‌های یک دهه اخیر در سوریه، از شورشیانی که به دنبال سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بودند حمایت کرده‌اند در حالیکه مسکو با حمایت‌های نظامی، به اسد کمک می‌کند تا مناطقی را که در کنترل دولت نیست پس بگیرد.

آگهی

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) گفت که ترکیه، روسیه و قطر در تلاشتند تا برای جنگ ده ساله سوریه به راه حل سیاسی برسند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه پس از انجام مذاکراتی در دوحه با وزرای خارجه روسیه و قطر گفت: «امروز ما یک روند مشاوره‌ای سه جانبه جدید را آغاز کردیم. هدف ما بحث درباره چگونگی مشارکت در تلاش برای دستیابی به یک راه حل سیاسی پایدار در سوریه است.»

وی گفت که هر سه وزیر تاکید داشته‌اند که تنها راه حل برای جلوگیری از ادامه درگیری‌ها و جنگ ده ساله که صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است حل و فصل سیاسی مطابق قطعنامه‌های سازمان ملل است.

ترکیه و قطر در درگیری‌های یک دهه اخیر در سوریه، از شورشیانی که به دنبال سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بودند حمایت کرده‌اند در حالی که مسکو با حمایت‌های نظامی، به اسد کمک می‌کند تا مناطقی را که در کنترل دولت نیست پس بگیرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که این سه کشور به دنبال جایگزینی تلاشی نیستند که ترکیه، روسیه و ایران از سال ۲۰۱۷ به طور مشترک برای کاهش درگیری‌ها در سوریه و دستیابی به راه حل سیاسی انجام داده‌اند.

مذاکرات آستانه از سال ۲۰۱۷ به ابتکار ایران و روسیه و با هماهنگی با ترکیه برای پیشبرد روند صلح در سوریه آغاز شد. آستانه نام پیشین پایتخت قزاقستان است که اینک نورسلطان نامیده می‌شود.

لاوروف افزود: «من فقط می‌تواند از علاقه قطر برای کمک به ایجاد شرایطی برای غلبه به وضعیت غم انگیز فعلی سوریه استقبال کنم.»

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر گفت که آن‌ها درباره ساز و کار انتقال کمک‌های بشردوستانه در کل سوریه بحث کرده‌اند.

این سه وزیر در بیانیه مشترکی از سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت خواستند تا واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در داخل سوریه اولویت بندی شود و تلاش‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه را «تقویت» کنند. آن‌ها همچنین بر تعهد خود در حفظ استقلال سوریه و تمامیت ارضی این کشور تاکید کردند.

چاووش اوغلو گفت که ترکیه میزبان دور بعدی مذاکرات خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حق رأی سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تعلیق شد

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟