Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بریتانیا تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند

نیروهای بریتانیا در افغانستان
نیروهای بریتانیا در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های بریتانیایی روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین (۱۳ آوریل) گزارش کرده‌اند که این کشور قصد دارد تقریبا تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

آگهی

رسانه‌های بریتانیایی روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین (۱۳ آوریل) گزارش کرده‌اند که این کشور قصد دارد تقریبا تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

این تصمیم در پی خروج برنامه‌ریزی شده‌ی نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری گرفته شده است.

روزنامه تایمز به نقل از منابع خود نوشته است بریتانیا برنامه‌هایی را برای تحویل آکادمی نظامی در کابل، جایی که نیروهایش برای آموزش سربازان افغان به دولت افغانستان کمک می‌کنند، تنظیم کرده است.

در حال حاضر حدود ۷۵۰ سرباز بریتانیایی در افغانستان حضور دارند. مقامات بریتانیایی گفته‌اند نیروهای ارتش این کشور در افغانستان به لحاظ پایگاه و زیرساخت‌ها عمدتا متکی به آمریکا هستند و بدون حضور ایالات متحده، با مشکل مواجه خواهند شد.

خبر خروج نیروهای بریتانیایی در حالی به رسانه‌ها درز کرده است که روز گذشته نشریه واشنگتن پست آمریکا گزارش کرده بود جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قصد دارد تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی تمامی نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج ‌کند و این تصمیم را رسما امروز چهارشنبه اعلام خواهد کرد.

همزمان طالبان تهدید کرده است که شرکت این گروه در نشست‌های مربوط به جنگ در این کشور، منوط به خروج نیروهای خارجی از افغانستان است.

نعیم وردک، سخنگوی طالبان، روز گذشته در توییتی نوشت: «تا وقتی‌که همه نیروهای خارجی از کشور ما خارج نشوند، امارت اسلامی افغانستان در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود شرکت نخواهد کرد.»

طالبان پیش از این گفته بود که چنانچه تا اول ماه مه نیروهای آمریکایی و دیگر نظامیان عضو ناتو خاک افغانستان را ترک نکنند، حملات خود را به این نیروها از سر خواهد گرفت.

مقامات آمریکایی و طالبان در ۱۰ اسفند سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر، توافقنامه‌ای را برای پایان دادن به درگیری‌های نوزده ساله در افغانستان امضا کردند که مطابق مفاد آن آمریکا و ناتو تمام سربازانشان را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج خواهند کرد.

این در حالی است که ناظران نسبت به عواقب خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، نیز نسبت به خروج زودهنگام از افغانستان هشدار داده بود. در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی و ۷ هزار نیروی بین‌المللی که عمدتا عضو ناتو هستند در افغانستان حضور دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ٓٓژنرال مکنزی: نگران ایستادگی ارتش افغانستان هستم، توان انجام حملات هوایی را پس از خروج حفظ می‌کنیم

آلمان تا سه ماه دیگر نیروهایش را از افغانستان خارج می کند

سگ‌های قهرمان بریتانیا در افغانستان از تزریق مرگبار نجات یافتند