پخش برنامه‌های شبکه یورونیوز در بلاروس ممنوع شد

یورونیوز
یورونیوز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های بلاروس پخش برنامه‌های تلویزیونی شبکه یورونیوز را با هدف سانسور صدای منتقدان الکساندر لوکاشنکو ممنوع کردند.

آگهی

مقام‌های بلاروس پخش برنامه‌های تلویزیونی شبکه یورونیوز را با هدف سانسور صدای منتقدان الکساندر لوکاشنکو ممنوع کردند.

یورونیوز با صدور بیانیه‌ای از این اقدام ابراز تاسف کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما به شدت از اقدام به قطع پخش یورونیوز در بلاروس که از امروز آغاز شد، متاسفیم. این تصمیم و چرایی آن به اطلاع ما نرسید بود. ما از طریق رسانه‌ها در جریان آن قرار گرفتیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «یورونیوز از اینکه در سراسر جهان به‌عنوان یک رسانه مستقل شناخته می‌شود، به‌خود افتخار می‌کند. رسانه‌ای که چه به زبان روسی، و چه در دیگر زبان‌ها، با داده‌ها با شیوه‌ای کاملا عینی برخورد می‌کند. از نزدیک به سه دهه پیش تاکنون وظیفه ما این است که با ارائه دیدگاه‌های متفاوت، به هر کس این امکان را بدهیم که نظر خود را بنا نهد.»

«یورونیوز، متعهد به آزادی رسانه‌ها، تمام تلاش خود را می‌کند تا مخاطبانش در بلاروس بتوانند به‌زودی بار دیگر به خبرنگاری بی‌طرفانه و با کیفیت از طریق تلویزیون دسترسی پیدا کنند. تا زمان تحقق این تلاش‌ها، مخاطبان می‌توانند ما را از طریق پلاتفرم‌های دیجیتال دنبال کنند.»

وزارت ارتباطات بلاروس روز دوشنبه با صدور اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد که پروانه پخش برنامه‌های شبکه یورونیوز را لغو کرده است. هر چند سخنگوی این وزارت‌خانه در گفتگو با خبرگزاری رسمی روسیه «ریا نووستی» دلیل این اقدام را پخش تبلیغات به زبان انگلیسی عنوان کرده ولی آلس بیالیاتسکی، رئیس سازمان حقوق بشری ویاسنا با انتشار پیامی توییتری نوشته که این تصمیم دولت کشورش در راستای تلاش برای محدود کردن فعالیت رسانه‌های مستقل در بلاروس است.

آقای بیالیاتسکی توضیح داده که وقتی پخش برنامه‌های یورونیوز با یک کانال تبلیغاتی روسی جایگزین شده، «در واقع مشخص می‌شود که دولت قصد دارد مانع از اطلاع مردم از وقایع و رویدادهای اتحادیه اروپا شود.» به گفته رئیس سازمان حقوق بشری ویاسنا با وجود «ضریب نفوذ بالای اینترنت در کشور، متاسفانه دولت همچنان تلاش دارد که مردم را در انزوای اطلاعاتی قرار دهد.»

مخالفان الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ قدرت را در بلاروس در اختیار دارد، در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوت گذشته او را به تقلب در نتایج این انتخابات متهم کردند. تلاش آقای لوکاشنکو برای سرکوب مخالفان به شکل‌گیری جنبش اعتراضی فراگیر علیه او دامن زد ولی او با تشدید سرکوب‌ها که به کشته شدن حداقل چهار نفر و زندانی شدن گسترده منتقدان و روزنامه‌نگاران منجر شد، این جنبش را آرام کرد.

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را به رسمیت نشناخته و علیه آقای لوکاشنکو و برخی مقام‌های دولت این کشور تحریم‌های وضع کرده است. همچنین جایزه سال ۲۰۲۰ ساخاروف، جایزه آزادی اندیشه و بیان پارلمان اروپا نیز به اپوزیسیون دموکراتیک بلاروس تعلق گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس از مسابقات آواز اروپا کنار گذاشته شد

مخالفان بلاروس برنده جایزه ساخاروف اتحادیه اروپا شدند

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند