بلاروس از مسابقات آواز اروپا کنار گذاشته شد

مسابقات آواز یوروویژن ۲۰۲۱
مسابقات آواز یوروویژن ۲۰۲۱   -  Copyright  خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی

اولین قطعه پیشنهادی بلاروس برای شرکت در مسابقات یوروویژن ۲۰۲۱ نیز رد شده بود. ترانه این اثر با عنوان «به تو یاد خواهم داد چطور وارد صف شوی» به طور ضمنی به سرکوب معترضان به ریاست جمهوری دوباره الکساندر لوکاشنکو اشاره داشت.

بلاروس روز شنبه به کنار گذاشتن این کشور از مسابقات آواز یوروویژن اعتراض کرد و آن را «تصمیمی با انگیزه سیاسی» خواند.

اتحادیه پخش برنامه‌های اروپایی جمعه شب اعلام کرد که بلاروس از مسابقات آواز یوروویژن ۲۰۲۱ که در ماه مه در شهر روتردام هلند برگزار می‌شود کنار گذاشته شده است.

این اتحادیه در بیانیه خود تاکیده است که ترانه قطعه‌ای که بلاروس برای شرکت در این مسابقه معرفی کرده بر خلاف مقررات است.

پیش از این اولین قطعه پیشنهادی بلاروس برای شرکت در مسابقات یوروویژن ۲۰۲۱ نیز رد شده بود. ترانه این اثر با عنوان «به تو یاد خواهم داد چطور وارد صف شوی» به طور ضمنی به سرکوب معترضان به ریاست جمهوری دوباره الکساندر لوکاشنکو اشاره داشت.

به گفته مقامات اتحادیه پخش برنامه‌های اروپایی قطعه دومی که بلاروس معرفی کرد نیز حاوی عبارات و اشاره‌هایی است که مقررات این اتحادیه را نقض می‌کند.

انتخاب دوباره الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهوری بلاروس در سال گذشته میلادی موجی از اعتراض در سراسر این کشور برانگیخت. برای هفته‌های پیاپی مخالفان با حضور در خیابان‌ها به انتخاب دوباره آقای لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ در این کشور در قدرت است اعتراض کردند. نیروهای امنیتی نیز معترضان را سرکوب و هزاران نفر را بازداشت کردند.

این سرکوب باعث شد تا اتحادیه اروپا آقای لوکاشنکو و برخی مقامات بلندپایه بلاروس را تحت مجازات قرار دهد.

مطالب مرتبط