Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

محاکمه دو خبرنگار بلاروسی به اتهام پخش تصاویر تظاهرات ضد دولتی

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دو خبرنگار متهم هستند در زمان تظاهرات ضد دولتی اعتراضات مردم را به صورت زنده پخش و گزارش کرده‌اند. در صورت اثبات این اتهام، ممکن است این دو روزنامه‌نگار به تحمل سه سال حبس در زندان محکوم شوند.

آگهی

انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس می‌گوید دو روزنامه‌نگار این کشور که در یک شبکه تلویزیونی لهستانی در شهر مینسک پایتخت بلاروس کار می‌کنند روز سه‌شنبه به اتهام پوشش اعتراضات ضد دولتی محاکمه شدند.

یکاترینا آنریوا و دریا چولتسوا خبرنگار و فیلمبردار شبکه بلست در ماه نوامبر و در حاشیه تظاهرات علیه الکساندر لوکاشنکو دستگیر شده بودند.

بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیر ماه اوت که در آن آقای لوکاشنکو به عنوان فرد پیروز معرفی شد، شمار وسیعی از شهروندان معترض بلاروس به خیابان‌ها آمدند. آنان چندین ماه است که خواستار استعفای رئیس جمهوری هستند. 

دادستان بلاروس روز سه‌شنبه ۹ فوریه، آندریوا و چولتسوا را متهم کرد که از اعتراضات مردم گزارش‌هایی به صورت زنده پخش کرده‌اند. آنها این اتهامات را رد کرده‌اند. در صورت اثبات این اتهامات ممکن است این دو نفر به سه سال زندان محکوم شوند.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر بازداشت و محاکمه این دو روزنامه‌نگار را محکوم کرده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که در نیویورک مستقر است از مقامات بلاروس خواسته است تا اتهامات «پوچ» علیه آنریوا و چولتسوا را کنار بگذارند و آنها را بدون قید و شرط از زندان آزاد کنند.

بعد از تظاهرات گسترده چندین ماهه که در اعتراض به انتخابات مناقشه‌برانگیز ماه اوت در این کشور سازمان‌دهی شد، تقریبا تمام شخصیت‌های سیاسی مخالف سرکوب شده و یا روانه زندان و تبعید شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است