محاکمه دو خبرنگار بلاروسی به اتهام پخش تصاویر تظاهرات ضد دولتی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  Copyright  AP Photo

انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس می‌گوید دو روزنامه‌نگار این کشور که در یک شبکه تلویزیونی لهستانی در شهر مینسک پایتخت بلاروس کار می‌کنند روز سه‌شنبه به اتهام پوشش اعتراضات ضد دولتی محاکمه شدند.

یکاترینا آنریوا و دریا چولتسوا خبرنگار و فیلمبردار شبکه بلست در ماه نوامبر و در حاشیه تظاهرات علیه الکساندر لوکاشنکو دستگیر شده بودند.

بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیر ماه اوت که در آن آقای لوکاشنکو به عنوان فرد پیروز معرفی شد، شمار وسیعی از شهروندان معترض بلاروس به خیابان‌ها آمدند. آنان چندین ماه است که خواستار استعفای رئیس جمهوری هستند. 

دادستان بلاروس روز سه‌شنبه ۹ فوریه، آندریوا و چولتسوا را متهم کرد که از اعتراضات مردم گزارش‌هایی به صورت زنده پخش کرده‌اند. آنها این اتهامات را رد کرده‌اند. در صورت اثبات این اتهامات ممکن است این دو نفر به سه سال زندان محکوم شوند.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر بازداشت و محاکمه این دو روزنامه‌نگار را محکوم کرده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که در نیویورک مستقر است از مقامات بلاروس خواسته است تا اتهامات «پوچ» علیه آنریوا و چولتسوا را کنار بگذارند و آنها را بدون قید و شرط از زندان آزاد کنند.

بعد از تظاهرات گسترده چندین ماهه که در اعتراض به انتخابات مناقشه‌برانگیز ماه اوت در این کشور سازمان‌دهی شد، تقریبا تمام شخصیت‌های سیاسی مخالف سرکوب شده و یا روانه زندان و تبعید شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید