هجدهمین هفته اعتراضات بلاروس؛ پلیس ۳۰۰ مخالف دیگر دولت را بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازداشت یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ماه نوامبر مخالفان دولت بلاروس
بازداشت یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ماه نوامبر مخالفان دولت بلاروس   -   کپی رایت  AP Photo

پلیس بلاروس روز یکشنبه بیش از ۳۰۰ نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را در جریان تظاهرات مخالفان دولت در مینسک بازداشت کرد.

هزاران نفر در تجمعات پراکنده در پایتخت بلاروس شرکت کرده بودند. مخالفان دولت برای اعتراض های روز یکشنبه تصمیم گرفتند که به جای یک راهپیمایی بزرگ در مینسک، تجمعات پراکنده در این شهر برگزار کنند تا سرکوب آنها برای پلیس دشوارتر شود. تظاهرات روز یکشنبه هجدهمین هفته پیاپی از اعتراض ها به نتیجه انتخابات روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) بود. بنا به نتیجه رسمی در این رای گیری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس برای ششمین بار پیاپی به این مقام برگزیده شد.

این در حالی است که مخالفان دولت ضمن رد این نتیجه از «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری سخن می گویند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه خبرنگاران بلاروس اعلام کرده است که دستکم چهار خبرنگار در میسنک و شهر گرودنو در غرب این کشور بازداشت شده اند. از سوی دیگر تعدادی از ایستگاه های متروی مینسک روز یکشنبه بسته شده بود و گزارش ها نیز از محدودیت در دسترسی به اینترنت حکایت داشت.

پلیس بلاروس در جریان تظاهرات هفته های گذشته در این کشور با استفاده از گاز اشک آور، بمب صوتی و چماق تلاش کرده بود تا معترضان را متفرق کند. میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای گفته بود که وضعیت رعایت حقوق بشر در بلاروس «بدتر» شده است. وی به طور خاص به بازداشت های گسترده، ضرب و جرح معترضان و استفاده از نیروی قهریه در برابر شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز اشاره کرده بود.

اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب مخالفان در بلاروس تحریم هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو و دهها مقام رسمی دیگر این کشور وضع کرده است.