هجدهمین هفته اعتراضات بلاروس؛ پلیس ۳۰۰ مخالف دیگر دولت را بازداشت کرد

بازداشت یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ماه نوامبر مخالفان دولت بلاروس
بازداشت یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ماه نوامبر مخالفان دولت بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان دولت برای اعتراض‌های روز یکشنبه تصمیم گرفتند که به جای یک راهپیمایی بزرگ در مینسک، تجمعات پراکنده در این شهر برگزار کنند تا سرکوب آنها برای پلیس دشوارتر شود.

آگهی

پلیس بلاروس روز یکشنبه بیش از ۳۰۰ نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را در جریان تظاهرات مخالفان دولت در مینسک بازداشت کرد.

هزاران نفر در تجمعات پراکنده در پایتخت بلاروس شرکت کرده بودند. مخالفان دولت برای اعتراض های روز یکشنبه تصمیم گرفتند که به جای یک راهپیمایی بزرگ در مینسک، تجمعات پراکنده در این شهر برگزار کنند تا سرکوب آنها برای پلیس دشوارتر شود. تظاهرات روز یکشنبه هجدهمین هفته پیاپی از اعتراض ها به نتیجه انتخابات روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) بود. بنا به نتیجه رسمی در این رای گیری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس برای ششمین بار پیاپی به این مقام برگزیده شد.

این در حالی است که مخالفان دولت ضمن رد این نتیجه از «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری سخن می گویند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه خبرنگاران بلاروس اعلام کرده است که دستکم چهار خبرنگار در میسنک و شهر گرودنو در غرب این کشور بازداشت شده اند. از سوی دیگر تعدادی از ایستگاه های متروی مینسک روز یکشنبه بسته شده بود و گزارش ها نیز از محدودیت در دسترسی به اینترنت حکایت داشت.

پلیس بلاروس در جریان تظاهرات هفته های گذشته در این کشور با استفاده از گاز اشک آور، بمب صوتی و چماق تلاش کرده بود تا معترضان را متفرق کند. میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای گفته بود که وضعیت رعایت حقوق بشر در بلاروس «بدتر» شده است. وی به طور خاص به بازداشت های گسترده، ضرب و جرح معترضان و استفاده از نیروی قهریه در برابر شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز اشاره کرده بود.

اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب مخالفان در بلاروس تحریم هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو و دهها مقام رسمی دیگر این کشور وضع کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران بلاروس؛ لوکاشنکو برای نخستین بار از احتمال کناره‌گیری سخن گفت

اتحادیه اروپا با هدف پایان سرکوب‌ها در بلاروس شرکت‌های نزدیک به دولت را تحریم می‌کند

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت