Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران سیاسی در بلاروس؛ درخواست پناهندگی از کشورهای اروپایی افزایش یافت

یکی از معترضان ضددولتی در مینسک، پایتخت بلاروس
یکی از معترضان ضددولتی در مینسک، پایتخت بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داده‌های دفتر حمایت پناهندگی اروپا نشان می‌دهد که هر چند شمار درخواست‌های پناهندگی اتباع بلاروس در مقایسه با شهروندان کشورهای دیگر زیاد نیست اما آمار سال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

آگهی

تعداد اتباع بلاروس که از کشورهای عضو حوزه شنگن درخواست پناهندگی کرده اند به دنبال بحران سیاسی طی چند ماه گذشته در این کشور افزایش یافت.

داده های دفتر حمایت پناهندگی اروپا (EASO) نشان می دهد که هر چند شمار درخواست های پناهندگی اتباع بلاروس در مقایسه با شهروندان کشورهای دیگر زیاد نیست اما آمار سال جاری نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. بر همین اساس تعداد درخواست های پناهندگی شهروندان بلاروس در ماه سپتامبر (شهریور/مهر) سال جاری دستکم از سال ۲۰۰۸ میلادی بی سابقه بوده است.

بحران سیاسی در بلاروس به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) در این کشور آغاز شد. در حالی که نتیجه رسمی انتخابات از پیروزی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس حکایت داشت اما مخالفان دولت از «تقلب» در رای گیری سخن گفتند. اعتراض ها به نتیجه انتخابات طی چند ماه گذشته ادامه یافته و مهمترین چالش سیاسی برای الکساندر لوکاشنکو از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۱۹۹۴ را رقم زده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام دفتر حمایت پناهندگی اروپا در ماه اوت که همزمان با برگزاری انتخابات و آغاز اعتراض ها در بلاروس بود ۹۴ شهروند این کشور برای اولین بار درخواست پناهندگی خود را ارائه دادند. این در حالی است که محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از تعداد درخواست های پناهندگی کاسته است.

تاکنون در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۳۷ هزار نفر از کشورهای عضو حوزه شنگن تقاضای پناهندگی کرده اند. این رقم نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد کاهش نشان می دهد.

طبق اعلام دفتر حمایت پناهندگی اروپا اتباع سوریه، افغانستان، کلمبیا، ونزوئلا و پاکستان طی سال جاری بیشترین درخواست های پناهندگی را ارائه کرده اند.

گزارش افزایش درخواست پناهندگی اتباع بلاروس از کشورهای حوزه شنگن در حالی منتشر می شود که پیش از این گزارشی مبنی بر افزایش درخواست پناهندگی شهروندان این کشور از لهستان در ماه اکتبر (مهر/آبان) نیز منتشر شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الکساندر لوکاشنکو از برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی بلاروس خبر داد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت