کمیسیون مشترک برجام؛ گفتگوهای ایران و ۴+۱ همزمان با حضور هیئت آمریکایی در وین آغاز می‌شود

پرچم ایران در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین
پرچم ایران در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین Copyright JOE KLAMAR/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران دقایقی پیش از برپایی این نشست در جریان کنفرانس خبری گفت که «به نتایج نشست امروز در وین خوشبین یا بدبین نیستیم اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قرار داریم.»

آگهی

نشست اعضای کمیسیون مشترک برجام با هدف احیای توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با مشارکت همه طرف‌های دخیل در شکل گیری این توافق مهم بین‌المللی در وین پایتخت اتریش آغاز می‌شود.

ایران و طرف‌های اروپایی توافقنامه هسته‌ای وین به همراه نمایندگان روسیه و چین در حالی از روز سه‌شنبه در وین دور تازه گفتگو‌ها در قالب کمیسیون مشترک برجام را آغاز می‌کنند که برای نخستین بار تیمی از ایالات متحده آمریکا به ریاست رابرت مالی نیز به شکل غیرمستقیم در این نشست حضور خواهند داشت.

تهران که از سوی طرف‌های اروپایی به برنداشتن گام‌های جدید در خلاف مسیر توافق هسته‌ای وین و بازگشت به تعهدات پیشین دعوت شده از تروئیکای اروپایی خواسته است که جهت تحقق این خواسته ایالات متحده را برای لغو تحریم‌های اعمال شده در دوره زمامداری ترامپ تحت فشار قرار دهند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران ساعاتی پیش از برپایی این نشست در جریان کنفرانس خبری گفت که «به نتایج نشست امروز در وین خوشبین یا بدبین نیستیم اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قرار داریم.»

سخنگوی دولت ایران در عین حال با تاکید بر این که «هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران و آمریکا شکل نخواهد گرفت» تاکید کرد: «آماده رساندن این پیام هستیم که در صورت لغو تحریم‌ها، ایران هم به طور متقابل آماده است که بعد از راستی آزمایی انجام تعهدات طرف های دیگر، در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام همه تعهدات خود بازگردد.»

آقای ربیعی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش از اظهارات رابرت مالی، در خصوص رفع تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران استقبال کرد و افزود: «آمریکا باید تحریم‌های ناقض برجام را لغو کند. ما از اینکه آقای مالی هم به این موضوع اشاره کرده، استقبال می‌کنیم. فعلاً نمی‌توانم جزییات بیشتری را در میان بگذارم اما مشتاقانه منتظر عملی شدن این رویکرد سازنده هستیم.»

ربیعی در ادامه ابراز امیدواری کرد که پس از پایان مذاکرات وین، ایران به نمایی روشن‌تر در خصوص جدیت و صداقت طرف مقابل در خصوص اجرای تعهداتش دست یابد. 

فرانس‌پرس در گزارش اعلام کرده که هیئت آمریکایی در مکانی متفاوت از جایی که هئیت ایرانی مستقر هستند با نمایندگان تروئیکای اروپایی دیدار و گفتگو خواهند کرد.

امید به پیشرفت مذاکرات همزمان با پرهیز از انتظارات زیاد

اگر چه سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در جریان کنفرانسی خبری با گفتن این جمله که نشست روز سه شنبه وین «هیچ تفاوتی با نشست‌های ادواری کمیسیون مشترک برجام ندارد» سعی کرد از اهمیت حضور هیئت آمریکایی در وین بکاهد اما نشست یاد شده به باور اغلب کارشناسان و تحلیل‌گران می‌تواند نقطه عطفی در احیای توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران قلمداد شود.

آنطور که سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره کرده دستورالعمل نشست روز سه شنبه وین تلاش برای رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف‌های مقابل است.

آقای خطیب زاده در این خصوص تصریح کرده بود که به نتیجه رسیدن دستور کار نشست کمیسیون مشترک برجام به تلاش ۴ به اضافه یک برای متقاعد کردن آمریکا برای برداشتن تحریم‌ها و عمل به تعهداتش بستگی خواهد داشت.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه ضمن اشاره به «لزوم بازگشت ایران به تعهدات برجامی» و «بررسی مراحل لغو تحریم‌های ایالات متحده» به عنوان دو محور اصلی گفتگوهای روز سه شنبه در وین تاکید کرده بود که واشنگتن انتظار ندارد در این گفتگوها پیشترفتی زودهنگام یا فوری حاصل شود.

عباس عراقچی، رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام پیش از این در اظهاراتی مشابه با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با اعضای هیئت آمریکایی در این نشست را منتفی دانسته و طرح گام به گام برداشتن تحریم‌ها را که احتمالا از سوی طرف‌های اروپایی و یا دیگر اعضای ۴+۱ مطرح خواهد شد، رد کرده بود.

رابرت مالی مسئول میز ایران در وزات خارجه آمریکا و رئیس هیئت اعزامی ایالات متحده به وین پیش‌تر از تمایل کشورش برای برداشتن تحریم‌های مغایر با برجام سخن گفته و مقامات ایرانی نیز همچنان بر این نکته تاکید کرده بودند که بدون برداشتن کامل تحریم‌ها هیچ گفتگویی میان دو طرف انجام نخواهد شد.

ایران پیش‌تر در واکنش به خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام و آنچه که «بی عملی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات تجاری خود» عنوان کرده گام‌هایی جدی در جهت افزایش میزان ذخیره و سطح غنی‌سازی اورانیوم برداشته است.

غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم و استفاده از نسل پیشرفته سانتریفیوژها عمده‌ترین نگرانی غرب از نقض تعهدات برجامی ایران را تشکیل می‌دهد که در گزارش محرمانه دبیر کل آژانس بین المللی انرژی به اعضا نیز به آن اشاره شده بود.

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که توافقی اولیه بر سر نقشه راهی جهت خروج از بحران موجود که به اجرای کامل مفاد برنامه جامع اقدام مشترک منجر شود گشایشی امیدوارکننده قلمداد خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار آمریکا درباره بن‌بست در مذاکرات وین: کل تحریم‌ها را لغو نخواهیم کرد

بلینکن: توپ در زمین ایران است؛ به دنبال توافقی قدرتمندتر از برجام هستیم

«روسیه گاز می‌دهد و پول خون جنگ اوکراین را می‌ستاند»؛ اتریش نماینده اتحادیه اروپا را احضار کرد