هزاران بریتانیایی علیه لایحه قانونی «پلیس، جرم، صدور احکام و دادگاه‌ها» تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
تظاهرات علیه لایحه قانونی تقویت اختیارات پلیس بریتانیا در لندن
تظاهرات علیه لایحه قانونی تقویت اختیارات پلیس بریتانیا در لندن   -   کپی رایت  Alberto Pezzali/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

هزاران نفر در سراسر بریتانیا روز شنبه علیه لایحه قانون «پلیس، جرم، صدور احکام و دادگاه‌ها» تظاهرات کردند.

این لایحه از سوی دولت محافظه‌کار بوریس جانسون به پارلمان بریتانیا تحویل شده است. فعالان اجتماعی و به‌ویژه اعضای جنبش‌های «جان سیاهان اهمیت دارد» و «شورش علیه انقراض» می‌گویند هدف این لایحه بازگذاشتن دست پلیس برای سرکوب بی‌هزینه‌تر معترضان است.

لایحه «پلیس، جرم، صدور احکام و دادگاه‌ها» در صورت تصویب در پارلمان، به نیروهای پلیس اختیارات بیشتری برای متفرق کردن تظاهرکنندگان می‌دهد.

بریتانیا یکی از کشورهایی است که بارها شاهد بروز خشونت میان معترضان و نیروهای امنیتی بوده است. آخرین دوره از این خشونت‌ها، بهار و تابستان گذشته و در اوج جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» در بسیاری از شهرهای این کشور به وقوع پیوست.

در جریان تظاهرات روز شنبه، اعضای دو جنبش پیشرو، رادیکال و ماکسیمالیست «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» و «شورش علیه انقراض» در مرکز شهرهایی چون لندن، شفیلد و بریستول به دیگر معترضان مخالف لایحه قانون جدید پیوستند.

تظاهرکنندگان در شفلد، به یاد جورج فلوید، نماد قربانیان خشونت پلیس علیه رنگین‌پوستان، بر زمین نشسته و زانو زدند.

سال گذشته تصویب قانون «جامع امنیتی» در فرانسه که ضبط و نشر تصاویر ماموران پلیس را ممنوع می‌کرد با اعتراض گسترده شهروندان و نهادهای مدنی و سازمان‌های بین‌المللی مواجه شد و دولت امانوئل ماکرون سرانجام اصلاح این قانون را پذیرفت.