رژه فراعنه در خیابان‌های قاهره

رژه فرعون‌های مومیایی در خیابان‌های قاهره
رژه فرعون‌های مومیایی در خیابان‌های قاهره Copyright AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از کاربران عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #لعنة_الفراعنة بسته شدن کانال سوئز، تصادف مرگ‌بار قطار و فروریختن یک ساختمان در قاهره را که منجر به مرگ ۲۵ نفر شد، ناشی از نفرین فرعون‌ها و در پیوند با جابه‌جایی اجساد مومیایی توصیف می‌کردند.

آگهی

بیست‌ودو خودرو که به هیات مرکب‌های مصر باستان آراسته شده بودند شامگاه شنبه اجساد مومیایی ۲۲ پادشاه و ملکه را در خیابان‌های قاهره از «موزه مصر» در نزدیکی میدان تحریر به «موزه ملی تمدن مصر» که در سال ۲۰۱۷ در جنوب قاهره افتتاح شد منتقل کردند.

در این مراسم جابه‌جایی اجساد که نیم ساعت به‌طول انجامید، مرکب‌های طلانشان با شلیک گلوله‌های توپ اجساد مومیایی را به «آرامگاه» تازه تاسیس خود منتقل کردند.

زنان و مردانی در لباس مصریان باستان کاروان حامل اجساد را در مسیر همراهی می‌کردند.

تلویزیون دولتی مصر برنامه‌ای تبلیغاتی برای یادآوری تاریخ و شکوه تمدن باستانی این کشور پخش می‌کرد. موسیقی اصلی این مراسم، قطعه‌ای از محمد منیر، خواننده محبوب مصر بود. همزمان خوانندگان مصری و تونسی دیگر حاضر در مراسم ترانه‌هایی در مدح تمدن مصر خواندند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر به همراه مصطفی عبدلله، نخست وزیر و اودره ازوله، دبیرکل یونسکو در موزه نوساز تمدن مصر حاضر بودند.

قرار است اجساد این ۲۲ مومیایی از دو هفته دیگر در معرض دید عموم قرار گیرد.

در هفته‌های اخیر، بسیاری از کاربران عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #لعنة_الفراعنة حوادث اخیر این کشور یعنی بسته شدن کانال سوئز، تصادف مرگ‌بار قطار و فروریختن یک ساختمان در قاهره را که منجر به مرگ ۲۵ نفر شد، ناشی از نفرین فرعون‌ها و در پیوند با جابه‌جایی اجساد مومیایی توصیف می‌کردند.

نظریه لعنت نفرین‌ها برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ و زمانی مطرح شد که باستان‌شناسان کاشف مقبره و جسد توت‌عن‌خامون، همگی «به شکلی مشکوک» جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

کشف تازه دانشمندان از مومیایی‌های مرموز بابون‌های متعلق به ۲۸۰۰ سال پیش در مصر

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟