رژه اجساد مومیایی در مصر؛ «بدشگونی فراعنه» پس از یک قرن بر سر زبان‌ها افتاد

یکی از اجساد مومیایی‌شده به جامانده از دوران مصر باستان
یکی از اجساد مومیایی‌شده به جامانده از دوران مصر باستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر طی روزهای گذشته با استفاده از هشتگ «بدشگونی فراعنه» رویدادهای مرگبار اخیر در این کشور از جمله برخورد دو قطار با یکدیگر و ریزش یک ساختمان در قاهره را نتیجه برنامه انتقال اجساد فراعنه دانسته‌اند.

آگهی

مقامات مصر در نظر دارند شامگاه شنبه رژه ای از انتقال ۲۲ جسد مومیایی شده و به جا مانده از دوران مصر باستان در خیابان های قاهره برگزار کنند.

اجساد مومیایی شده فراعنه مصر قرار است در جریان این مراسم از «موزه مصر» در نزدیکی میدان تحریر به «موزه ملی تمدن مصر» که در سال ۲۰۱۷ در جنوب قاهره افتتاح شد منتقل شوند. انتقال این اجساد مومیایی شده قرار است به ترتیب تاریخی صورت گیرد.

مراسم انتقال جسد مومیایی شده ۱۸ شاه و چهار ملکه مصر باستان به عنوان «رژه فراعنه» مشهور شده است. قرار است اجساد مومیایی شده هر کدام با یک مرکب زرین مسیر حدودا هفت کیلومتری بین دو موزه را طی کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جسد مومیایی شده تائو دوم، از شاهان دودمان هفدهم مصر که حدود ۱۶ قرن پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می کرد بر روی اولین مرکب زرین قرار خواهد گرفت. آخرین مرکب زرین قرار است جسد مومیایی شده رامسس نهم، از شاهان دودمان بیستم مصر باستان را حمل کند.

«رژه فراعنه» که انتظار می رود حدود ۴۰ دقیقه طول بکشد تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار خواهد شد.

«بدشگونی فراعنه» پس از یک قرن بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد

شماری از کاربران شبکه های اجتماعی در مصر طی روزهای گذشته با استفاده از هشتگ «بدشگونی فراعنه» رویدادهای مرگبار اخیر در این کشور از جمله برخورد دو قطار با یکدیگر و ریزش یک ساختمان در قاهره را نتیجه برنامه انتقال اجساد فراعنه دانسته اند.

رسانه ها پیش از این در دهه ۱۹۲۰ پس از کشف قبر «توت عنخ آمون»، یکی از نامدارترین فراعنه مصر نیز از «بدشگونی فراعنه» سخن گفته بودند. در آن زمان باستان شناسانی که این قبر را کشف کردند به شکل مرموزی جان خود را از دست دادند.

مراسم «رژه فراعنه» در قاهره قرار است روز شنبه از ساعت ۱۸ به وقت قاهره (۲۰:۳۰ به وقت تهران) آغاز شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف آرامگاه ملکه نئیت در منطقه «سقاره» مصر

تابوت‌های خاندان بطلمیوسی مصر در معرض دید علاقمندان

کشف دیوارنگاره‌های باستانی رنگی در مقبره ۴۳۰۰ ساله در مصر