عید پاک؛ «رول تخم مرغ» روی سازه ۵۹ متری در لیتوانی

بازی «رول تخم مرغ»  در لیتوانی
بازی «رول تخم مرغ» در لیتوانی Copyright euronews video
Copyright euronews video
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این ابتکار برای خانواده هایی که به دلیل محدودیت های ویژه ناشی از همه گیری بیماری کووید ۱۹ امکان گردهم آمدن در منازل را ندارند فرصتی مناسب جهت مشارکت جمعی در جشن های عید پاک به حساب می آید.

آگهی

شهر کوچکی در غرب لیتوانی به مناسبت جشن های عید پاک ابتکاری جالب برای بازی سنتی «رول تخم مرغ» به خرج داده که جدا از کودکان توجه شهروندان بزرگسال را هم به خود جلب کرده است.

یک دالان چوبی بزرگ به طول ۵۹ متر توسط مرکز فرهنگی شهر تیرکسلیایی ساخته و در طبیعت نصب شده تا شرکت کنندگان تخم مرغ های بزرگ رنگ شده را روی آن بغلتانند.

مسئول برگزاری این رویداد می گوید: این بازی برگرفته از سنت غلتاندن تخم مرغ است. از آنجا که بازی با تخم مرغ های رنگ شده از مهم ترین جاذبه های عید پاک برای کودکان است، ما یک تخت بزرگ چوبی در جنگل کاج ساخته و نصب کردیم تا کودکان و حتی بزرگسالان با هیجان بیشتری در این بازی شرکت کنند.

این ابتکار برای خانواده هایی که به دلیل محدودیت های ویژه ناشی از همه گیری بیماری کووید ۱۹ امکان گردهم آمدن در منازل را ندارند فرصتی مناسب جهت مشارکت جمعی در جشن های عید پاک به حساب می آید.

euronews video
شرکت بزرگسالان در مسابقه رول تخم مرغ در یکی از شهرهای کوچک غرب لیتوانیeuronews video

تخم مرخ هایی که برای غلتاندن روی دالان طویل چوبی طراحی شده اند بین ۲ تا ۷ کیلوگرم وزن دارند که بدین ترتیب کمی بزرگتر و سنگین تر از تخم مرغ های معمول مورد استفاده در بازی های سنتی عید پاک هستند.

طراحان این رویداد که سالهای گذشته نیز برپا شده بود سه هفته برای ساخت دالان چوبی و تخم مرغ ها وقت صرف کردند. دالان چوبی طراحی شده برای جشن های امسال از نظر طول دست کم ۱۴ متر از نمونه مشابه در سال ۲۰۰۷ بزرگتر است.

برگزاری مسابقه «رول تخم مرغ» در کنار دیگر مراسم سنتی از جمله آئین تزئین تخم مرغ در عید پاک یکی از محبوب ترین جاذبه های این جشن مذهبی برای کودکان و بزگسالان است که در بسیاری از کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد.

در کنار سنت اصلی عید پاک در تزئین تخم مرغ ، برگزاری مسابقات غلت دادن تخم مرغ در میان کودکان و بزرگسالان یکی از محبوب ترین جاذبه ها است که معمولاً پس از صبحانه یا ناهار جشن برگزار می شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوراکی‌های عید پاک، جایزه دم‌عصایی‌ها و خزمیمون‌ها

ویدئو؛ نمایشگاه تخم‌مرغ‌های هنری به مناسبت عید پاک

عقب‌نشینی مرکل از تشدید محدودیت‌ها در عید پاک؛ مسافرت تفریحی آلمانی ها محدود می شود