واکسن «فایزر-بیون‌تک» پس از ۶ ماه از زمان تزریق همچنان «۹۱ درصد کارایی» دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تزریق واکسن کرونا
تزریق واکسن کرونا   -  Copyright  AP Photo

نتایج جدید آزمایش های شرکت داروسازی «فایزر» نشان می دهد که واکسن این شرکت که به همراه شرکت داروسازی «بیون تک» تولید شده پس از شش ماه از زمان تزریق همچنان در پیشگیری از ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» موثر است.

بنا به اعلام شرکت «فایزر» این واکسن در ۹۱.۳ درصد از موارد پس از شش ماه نیز در پیشگیری از ابتلا به «کووید ۱۹» همراه با علائم بالینی این بیماری کارایی دارد. این در حالی است که میزان کارایی واکسن «فایزر-بیون تک» در ماه های اولیه پس از تزریق دو دوز این واکسن ۹۵ درصد بوده است.

شرکت «فایزر» همچنین از «کارایی بالای» واکسن تولید شده در برابر گونه ای جهش یافته از ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی شیوع یافته خبر داده است. به گفته شرکت «فایزر» هیچ کدام از ۸۰۰ نفری که در جریان مرحله سوم آزمایش بالینی واکسینه شده بودند به گونه جهش یافته معروف به «نوع آفریقای جنوبی» مبتلا نشدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که ۹ نفر از گروه کنترل در این تحقیق (افرادی که با واکسن واقعی واکسینه نشده بودند) به گونه جهش یافته کرونا مبتلا شدند. شرکت «فایزر» به این ترتیب نتیجه گرفته که واکسن تولید شده در برابر نوعی از ویروس که در آفریقای جنوبی شیوع پیدا کرده است ۱۰۰ درصد کارایی دارد.

کارایی واکسن ها در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا عاملی کلیدی برای دستیابی به ایمنی دسته جمعی و مقابله با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» محسوب می شود. پیش از این نگرانی هایی بابت احتمال عدم کارایی واکسن ها در برابر گونه ای از ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی شیوع یافته است مطرح شده بود.

داده های جدید به دنبال آزمایش های بالینی «فایزر» بر روی نزدیک به ۵۰ هزار نفر در چند کشور جهان به دست آمده است.

شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» در نظر دارند تا پایان سال جاری میلادی دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دوز از واکسن خود را تولید کنند. واکسن «فایزر-بیون تک» یکی از سه واکسنی است که هم اکنون کشورهای عضو اتحادیه اروپا با استفاده از آن در حال واکسیناسیون جمعیت خود در برابر بیماری «کووید ۱۹» هستند.