نتیجۀ اولین تحقیق در دنیای واقعی: واکسن فایزر تا ۹۴درصد در پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ موثر است

Toby Zerna
Toby Zerna Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحقیقات نشان داد که تزریق دو دوز از واکسن فایزر باعث شده علائم ابتلا به کووید۱۹ در همه گروه‌های سنی به میزان ۹۴ درصد کمتر شود و به همین اندازه نیز از میزان ابتلای شدید به این بیماری کاسته شود.

آگهی

نتایج حاصل از اولین تحقیق بزرگ و مستقل دربارۀ تزریق واکسن فایزر در دنیای واقعی (و نه آزمایشگاهی) حاکی از آن است که تزریق واکسن تولید شرکت فایزر‌-بیون‌تک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار موثر بوده است.

تا کنون بیشتر داده‌های به دست آمده در بارۀ کارایی این واکسن، حاصل آزمایش‌های بالینی و تحت شرایط کنترل شده بوده است و نتایج جدید به دست آمده، احتمالا باعث خواهد شد تا عدم اطمینان‌ها به این واکسن بطور قابل توجهی کاهش یابد.

تحقیقاتی که طی دو ماه اخیر در اسرائیل به عنوان یکی از کشورهای با بالاترین سرعت واکسناسیون در جهان انجام شد، نشان داد که تزریق دو دوز از واکسن فایزر باعث شده علائم ابتلا به کووید۱۹ در همه گروههای سنی به میزان ۹۴ درصد کمتر شود و به همین اندازه نیز از میزان ابتلای شدید به این بیماری کاسته شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در نشریه پزشکی «نیوانگلند»، تحقیقات انجام شده روی حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر همچنین نشان داد که تزریق یک دوز از این واکسن نیز تا ۵۷ درصد در پیشگیری از ابتلای آنها به این بیماری موثر بوده است.

نتایج اخیر بسیار نزدیک به نتایج مطالعاتی بود که سال گذشته در جریان انجام آزمایش‌های بالینی این واکسن به دست آمد و نشان داد که تزریق دو دوز از این واکسن تا ۹۵ درصد از ابتلا به کووید۱۹ جلوگیری خواهد کرد.

ران باسیلر، پژوهشگر ارشد این گروه تحقیقاتی اعلام کرد: «برای ما هم جای تعجب داشت زیرا انتظار نداشتیم در دنیای واقعی، با توجه به زنجیرۀ سرماخوردگی و اینکه جمعیت مسن‌تر و بیمارتر هستند، به همان اندازۀ آزمایشات بالینیِ کنترل شده، به چنین نتایج خوبی دست یابیم.»

در گزارش این تحقیق، به چگونگی عملکرد واکسن فایزر در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا اشاره‌ای نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست مجوز برای تزریق واکسن «فایزر-بیون‌تک» به ۱۵-۱۲ ساله‌ها در اروپا ارائه شد

توصیه آنتونی فاوچی: با هر واکسنی که در دسترس است واکسینه شوید

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند