Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سازمان ملل: حوثی‌ها مسئول حمله موشکی به فرودگاه عدن بوده‌اند

حمله به فرودگاه یمن
حمله به فرودگاه یمن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گزارش تحقیقی تازه که توسط سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارسال شده است می‌گوید حمله مرگبار ۲۰ دسامبر سال گذشته به فرودگاه عدن در یمن با موشک‌هایی مشابه به موشک‌های شورشیان حوثی و از مکان‌های تحت کنترل آن‌ها شلیک شده است.

آگهی

یک گزارش تحقیقی تازه که توسط سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارسال شده است می‌گوید حمله مرگبار ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) سال گذشته به فرودگاه عدن در یمن با موشک‌هایی مشابه به موشک‌های شورشیان حوثی و از مکان‌های تحت کنترل آنان انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این گزارش محرمانه توسط کارشناسان سازمان ملل که مسئول ارزیابی تحریم‌های وضع‌شده بر یمن هستند تهیه شده است.

در این حمله ۲۰ غیرنظامی از جمله یاسمین الوضحی معاون وزیر شهرسازی دولت در تبعید یمن کشته شده و بیش از ۱۰۰ تن از جمله مسافران، کارکنان فرودگاه و روزنامه‌نگاران زخمی شدند.

در گزارش سازمان ملل آمده است: «گروه کارشناسان دریافتند که این فرودگاه توسط سه موشک بالستیک زمین به زمین با برد کوتاه مورد اصابت قرار گرفته است. این موشک‌ها احتمالاً یک نسخه توسعه‌یافته از موشک بدر (Badr-1P) است که از سال ۲۰۱۸ توسط بخشی از زرادخانه حوثی ها تولید می‌شده است.»

مطابق اطلاعات به دست آمده حداقل دو موشک از فرودگاه تعز و دو موشک دیگر از یک مرکز آموزش پلیس در جنوب شهر دمار پرتاب شده‌اند که هر دوی این مناطق در زمان حمله تحت کنترل نیروهای حوثی قرار داشته است.

کارشناسان افزوده‌اند با توجه به مکان برخورد موشک‌ها، هدف مهاجمان هواپیمای حامل مقامات دولتی و سالنی در فرودگاه بوده که یک کنفرانس مطبوعاتی در آن برنامه‌ریزی شده بوده است. در این گزارش آمده «تنها تصمیم لحظه آخر برای پارک هواپیما در فاصله‌ای دورتر از ترمینال و تاخیر به وجود امده در پیاده شدن مسافران از تلفات بیشتر میان مقامات دولتی جلوگیری کرده است.»

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از ماه مارس سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و شکست دادن حوثی‌ها، تحت حمایت ایران، وارد جنگ یمن شد. حوثی‌ها اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار گرفتند که این موضوع باعث شد تا منصور هادی در اوایل سال ۲۰۱۵ از کشور خارج شود.

جنگ شش ساله در یمن تاکنون ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است که بیش از ۱۲ هزار نفر آن‌ها غیرنظامیان بوده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارائه پیشنهاد آتش‌بس عربستان به حوثی‌های یمن؛ ریاض خواستار از سرگیری مذاکرات سیاسی شد

نبرد در مأرب یمن؛ دست‌کم ۹۰ نفر از حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت کشته شدند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است