نبرد در مأرب یمن؛ دست‌کم ۹۰ نفر از حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت کشته شدند

نیروهای حوثی
نیروهای حوثی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق اعلام منابع نظامی دولتی، در درگیری‌های سنگین ۲۴ ساعت گذشته در منطقه استراتژیک و نفت‌خیز مأرب یمن دست کم ۹۰ نفر کشته شدند. شورشیان حوثی در یک ماه اخیر در تلاش هستند تا این منطقه را از کنترل نیروهای وفادار دولت در تبعید این کشور خارج کنند.

آگهی

طبق اعلام منابع نظامی دولتی، در درگیری‌های سنگین ۲۴ ساعت گذشته در منطقه استراتژیک و نفت‌خیز مأرب یمن دست کم ۹۰ نفر کشته شدند. شورشیان حوثی در یک ماه اخیر در تلاش هستند تا این منطقه را از کنترل نیروهای وفادار دولت در تبعید این کشور خارج کنند. 

عبد ربه منصور هادی، از سال ۲۰۱۵ به عربستان گریخت اما همچنان سازمان‌های بین‌المللی او را به‌عنوان رئیس جمهوری یمن به رسمیت می‌شناسند و در برخی از نقاط یمن همچنان نیروهای وفادار به او، کنترل شهرها را با همراهی عربستان برعهده دارند. 

منابع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دست‌کم ۹۰ نفر از جمله ۳۲ نیروی دولتی و نیروهای قبایل وفادار در درگیری‌ها با حوثی‌ها و حملات ائتلاف عربی به رهبری عربستان در ۲۴ ساعت گذشته کشته شده‌اند.

این منابع اعلام کردند که درگیری‌های اخیر در شش جبهه آغاز شد و نیروهای دولتی توانستند با حوثی‌ها مقابله کنند. شورشیان حوثی تنها موفق به پیشروی در جبهه کسارا در شمال غربی شهر مارب شدند. ده‌ها تن نیز در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.

این منابع تصریح کردند که نیروی هوایی عربستان سعودی چندین حمله را علیه حوثی‌ها در چندین جبهه انجام داد که در این حملات دست کم ۵۸ نیرو از حوثی‌ها کشته شدند.

با این حال حوثی‌ها این رقم را تاکنون تایید نکرده‌اند. آن‌ها به ندرت شمار تلفات خود را اعلام می‌کنند. حوثی‌ها در بیش از شش سال جنگ توانسته‌اند کنترل اغلب مناطق شمالی یمن از جمله صنعا پایتخت را در اختیار بگیرند.

تصرف احتمالی مأرب یک شکست برای دولت در تبعید یمن و متحد سعودی آن خواهد بود. شورشیان حوثی به موازات حمله به مأرب، حملاتی را هم در خاک عربستان که در همسایگی یمن قرار دارد انجام می‌دهند.

طبق گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، بر اثر حمله پهپادی روز جمعه حوثی‌ها که سعودی‌ها می‌گویند آن را رهگیری کرده‌اند دو غیرنظامی از جمله یک کودک ده ساله در جنوبی غربی پادشاهی زخمی شدند.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از ماه مارس سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و شکست دادن حوثی‌ها وارد جنگ یمن شد. حوثی‌ها اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار گرفتند که این موضوع باعث شد تا منصور هادی در اوایل سال ۲۰۱۵ از کشور خارج شود. در سالهای اخیر حوثی‌ها بارها با شلیک موشک و پهپاد اهدافی را در خاک عربستان مورد هدف قرار داده و مسئولیت آن را نیز به عهده گرفته‌اند.

ایالات متحده آمریکا از حوثی‌ها خواسته است تا از تشدید تنش‌ها خودداری کند. این درخواست در حالی مطرح شده است که سازمان ملل نسبت به وخیم شدن بحرانی انسانی در سراسر یمن و همچنین مأرب هشدار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها بار دیگر به اهدافی در عربستان حمله کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند