Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست سازمان ملل: نگذارید قحطی یمن را ببلعد

کودک قحطی زده یمنی
کودک قحطی زده یمنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد که سال گذشته میلادی تنها نیمی از کمک‌های مالی مورد نیاز برای ارسال محموله‌های بشردوستانه به یمن را تهیه کرده بود روز دوشنبه خواستار تامین بودجه ۳ میلیارد دلاری به منظور کمک‌رسانی فوری به این کشور قحطی زده شد.

آگهی

سازمان ملل متحد ضمن هشدار مجدد نسبت به وضعیت وخیم انسانی در یمن خواستار کمک جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از گسترش بیشتر فقر و قحطی در این کشور شد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از کمک کنندگان بین‌المللی خواست که سخاوت بیشتری به خرج دهند تا زمینه ارسال کمک‌های بیشتر بشردوستانه به یمن فراهم شود و قحطی رو به گسترش این کشور را به کام خود فرو نبرد.

آقای گوترش که به همین منظور در یک کنفرانس آنلاین به میزبانی مشترک سوئد و سوئیس سخن می‌گفت ضمن تشریح شرایط موجود در یمن تاکید کرد که «هر یک دلار» در کارزار بین المللی کمک به مردم قحطی‌زده این کشور اهمیت دارد و امید می‌رود که «با سخاوتمندی بیشتر کمک‌کنندگان بین‌المللی» در مجموع بیش از ۳ میلیارد و ۸۵ میلیون دلار برای تهیه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور جمع‌آوری شود.

این میزان کمک حداقل نیاز موجود برای تامین بخشی از نیازهای اساسی مردم قحطی زده یمن است.

بیش از صد نماینده دولت و کمک‌کننده خصوصی در نشست مجازی روز دوشنبه برای جمع‌آوری منابع مالی مورد نیاز جهت ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه به یمن شرکت داشتند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی افتتاحیه این نشست ضمن دعوت از کمک‌کنندگان بین‌المللی و دولت‌‌ها برای نشان دادن سخاوت بیشتر تاکید کرد: «امروز قطع و کاهش کمک‌های بشردوستانه به یمن به منزله صدور حکم مرگ برای ساکنان این کشور است.»

وی تاکید کرد که زندگی در یمن با شرایط فعلی برای اغلب ساکنان غیرقابل تحمل است و کودکی کردن در این کشور جهنم است.

وضعیت انسانی در حالی بواسطه جنگ داخلی و قحطی در یمن رو به وخامت گذاشته که شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا اوضاع را در این کشور بیش از پیش وخیم کرده است.

از سوی دیگر دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن به تازگی بنا به آنچه ملاحظات انسانی و توصیه سازمان‌های بشردوستانه عنوان شد جنبش انصارالله، طرف اصلی نبرد با نیروهای وفادار به دولتِ در تبعید یمن و نیز ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرد.

این تصمیم بر خلاف رویه دولت قبلی ایالات متحده اتخاذ شد که هدف از آن تحریم شبه‌نظامیان یمنی نزدیک به ایران عنوان شده بود.

رویکرد تازه دولت آمریکا به گفته مقامات کاخ سفید برای رفع محدودیت‌ها جهت کمک رسانی فوری به مردم یمن در پیش گرفته شده است.

سازمان ملل متحد که سال گذشته میلادی تنها نیمی از کمک‌های مالی مورد نیاز برای ارسال محموله‌های بشردوستانه به یمن را تهیه کرده بود روز دوشنبه در کنفرانسی که به همین منظور برپا شد خواستار تامین بودجه حداقلی به منظور کمک‌رسانی فوری به این کشور قحطی زده شد.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله مخاطبان اصلی فراخوان دبیر کل سازمان ملل متحد برای این کمک‌رسانی بودند؛ به نحوی که گفته می‌شود امارات عربی متحده هم اکنون قول داده تا دست کم ۲۳۰ میلیون دلار به این امر اختصاص دهد.

طبق آخرین گزارش ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد بیش از ۱۶ میلیون یمنی یا به عبارتی تقریبا نیمی از جمعیت ۲۹ میلیون نفری این کشور در سال جاری با خطر فزاینده قحطی و گرسنگی مواجه هستند.

بر اساس این گزارش حدود ۵۰ هزار نفر از مردم یمن هم اکنون در شرایط نزدیک به گرسنگی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و ۴۰۰ هزار کودک زیر پنج سال نیز در صورت ادامه یافتن وضعیت موجود بر اثر سوتغذیه حاد جان خود را از دست خواهند داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد خواستار توقف هرگونه خشونت علیه آسیایی‌ها و آسیایی‌تبارها شد

نخستین سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن به ایران

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد