Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن به ایران

Martin Griffiths
Martin Griffiths Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارتین مارتین در حالی وارد تهران شده است که جو بایدن چند روز قبل اعلام کرد، آمریکا به حمایت‌های خود از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که به یمن حمله کرده، پایان می‌دهد.

آگهی

چند روز پس از آنکه جو بایدن اعلام کرد حمایت‌های ایالات متحده از ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن پایان می‌یابد، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای رایزنی و گفتگو در خصوص وضعیت یمن وارد تهران شد. 

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در اموریمن روز یکشنبه ۱۹ بهمن، برای نخستین بار به ایران سفر کرد تا با مقام‌های تهران در خصوص اوضاع کشور جنگ‌زده یمن دیدار و گفتکو کند. 

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای گریفیتس در این سفر دو روزه با با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد. 

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ و همزمان با مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۵+۱ در لوزان به یمن حمله کردند. عملیاتی که از سوی عربستان طوفان قاطع نام داشت و قرار بود بسیار سریع نظام سیاسی در یمن تغییر یابد. عربستان هرچند پس از مدتی پایان آن عملیات را اعلام کرد اما با گذشت نزدیک به ۵ سال هنوز حملات نیروهای ائتلاف عربی به این کشور جنگ‌زده ادامه دارد. 

دفتر گریفیتس گفته است دیدارهای او در تهران بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک وی برای حمایت از راه حل سیاسی و پایان دادن به تنش‌ها و درگیری‌های نظامی در یمن است. در بیانیه دفتر آقای گریفیتس همچنین تاکید شده است که اولویت اصلی او حمایت از توافق‌های طرف‌های درگیر در خصوص آتش‌بس، اقدامات فوری بشردوستانه و همچنین از سرگیری روندهای سیاسی است.

سفر این دیپلمات بریتانیایی از آنجا حائز اهمیت است که هفته گذشته جو بایدن در سخنرانی خود در وزارت امور خارجه آمریکا رسما اعلام کرد که واشنگتن به حمایت‌های خود از ائتلاف عربی به رهبری عربستان که به یمن حمله کرده‌اند پایان می‌دهند. همچنین گزارش‌هایی در خصوص احتمال خروج حوثی‌ها از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا منتشر شده است. اقدامی که در روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ صورت گرفت و وزارت خارجه آمریکا در روز ۱۱ ژانویه گروه حوثی‌های یمن را به عنوان یک نهاد تروریستی معرفی کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران دوباره در سازمان ملل متحد حق رای پیدا کرد

درخواست سازمان ملل: نگذارید قحطی یمن را ببلعد

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد