Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنفرانس بین‌المللی بروکسل؛ بیش از ۶ میلیارد دلار تعهد مالی برای کمک به آوارگان سوری

 Antony Blinken speaks during a virtual meeting
Antony Blinken speaks during a virtual meeting Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا پیش تر از غزم خود برا یک کمک در مجموع ۷.۷ میلیارد دلاری خبر داده بود که تقریباً ۳۰ درصد از این رقم مربوط به تعهدات سال ۲۰۲۱ است.

آگهی

شرکت کنندگان در کنفرانس بین‌المللی جمع آوری کمک‌ برای سوریه که به میزبانی مشترک سازمان ملل و اتحادیه اروپا برگزار شد، در پایان این هم‌اندیشی دوروزه متعهد شدند که در مجموع مبلغ ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به مردم سوریه و آوارگانی که به کشورهای همسایه پناه برده‌اند کمک کنند.

این رقم، پایین‌تر میزان تعهدات بین‌المللی سال گذشته و بسيار كمتر از هدف ۱۰ ميليارد دلاری بود که سازمان ملل متحد به عنوان هدف برگزاری این کنفرانس تعیین کرده بود. یک سال پیش از این، اهدا کنندگان بین‌المللی در نشست ژوئن ۲۰۲۰ میلادی با پرداخت مبلغ ۵.۵ میلیارد دلار موافقت کرده بودند.

در پایان این نشست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بصورت مجازی برگزار شد، ینز لنارشیچ، کمیساریای اروپا برای کمک‌های بشردوستانه و پاسخ به بحران اعلام کرد: «کشورها متعهد شدند که در مجموع ۴.۴ میلیارد دلار از این مبلغ را برای سال ۲۰۲۱ میلادی و ۲ میلیارد دلار برای ۲۰۲۲ و سال‌های بعد پرداخت کنند.»

آلمان خود را متعهد به پرداخت ۱.۷۴ میلیارد یورو کرد که یک سوم از مبلغ کل تعهدات کشورها محسوب می‌شود. ایالات متحده نیز ۵۱۰ میلیون یورو کمک خواهد کرد.

یکی از اهداف اصلی برگزاری پنجمین «کنفرانس بروکسل برای کمک به سوریه» حمایت از کشورهای همسایه یعنی لبنان، اردن، ترکیه، عراق و مصر بود که ۸۰ درصد از آوارگان سوری را که مجبور به فرار از کشور خود شده‌اند، پذیرفته‌اند. این کمکها همچنین باید در راه دسترسی کودکان پناهنده به آموزش هزینه شود.

۲۴ میلیون آواره

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد ۲۴ میلیون نفر در سوریه و کشورهای همسایه نیازمند دریافت کمک هستند و قرار است پول‌های جمع آوری شده، صرف کمک به سازمان‌های خیریه بین‌المللی فعال در داخل سوریه همچنین حمایت از جوامع میزبانی شود که در کشورهای همسایه آوارگان را اسکان داده‌اند و اداره می‌کنند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در این کنفرانس یادآور شد که از آغاز جنگ سوریه در مارس ۲۰۱۱ میلادی، نیمی از جمعیت این کشور مجبور به فرار شده‌اند و امروز ۹۰ درصد مردم سوریه در فقر زندگی می‌کنند. او گفت: «در شمال‌غرب سوریه نزدیک به سه میلیون نفر برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند.»

کمیسیون اروپا پیش تر از عزم خود برای  یک کمک در مجموع ۷.۷ میلیارد دلاری خبر داده بود که تقریباً ۳۰ درصد از این رقم مربوط به تعهدات سال ۲۰۲۱ است.

بلوک کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌گویند از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون در مجموع حدود ۲۹ میلیارد دلار (۲۴.۷ میلیارد یورو) برای کمک به مردم سوریه پرداخت کرده اند.

بنا بر گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، جنگ ۱۰ ساله سوریه بیش از ۳۸۷ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

واکنش دولت سوریه: ریاکارانه

همزمان با برگزاری نخستین روز این کنفرانس آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار بازگشایی گذرگاههای بیشتری در مرزهای سوریه برای انتقال کمکهای بشردوستانه شد.

او با اشاره به اینکه همه اعضای شورا فرزند و احتمالا نوه دارند، پرسید چگونه ممکن است «که در قلبمان یک انسانیت مشترک نداشته باشیم تا اقدام معنی‌داری انجام دهیم» آنهم در حالی که اوضاع انسانی در سوریه «وخیم» است و بدتر می‌شود.

وزارت خارجه سوریه روز سه‌شنبه در واکنش به این سخنان بلینکن، از واژه «ریاکارانه» استفاده کرد و در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده با وضع تحریم‌های یکجانبه، سیاسی کردن مسائل بشردوستانه و اشغال سرزمین‌ها (سایر کشورها)، منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بین‌المللی کمک به سوریه؛ امید بروکسل به جمع آوری میلیاردها دلار برای آوارگان

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه مواضع شبه‌نظامیان کرد را بمباران کرد

میراث نزاع‌های سوریه پس از ده سال؛ کودکانی که جز جنگ نمی‌شناسند