نخستین زن در تاریخ تانزانیا به عنوان رئيس جمهوری سوگند یاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Samia Suluhu Hassan
Samia Suluhu Hassan   -   کپی رایت  AP Photo

سامیا سولوهو حسن، نخستین زن در تاریخ تانزانیا است که به عنوان رئيس جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.

خانم حسن روز جمعه ۱۹ مارس در دارالسلام، بزرگ‌ترین شهر کشور تانزانیا و در حالی که قرآن در دست داشت سوگند یاد کرد و به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور معرفی شد. او که زنی مسلمان است با حجاب در این مراسم حضور داشت.

سامیا سولوهو حسن، معاون رئيس جمهوری پیشین تانزانیا یعنی جان ماگافولی بود که روز چهارشنبه ۱۷ مارس پس از بیش از دو هفته غیبت درگذشت. هرچند دولت تانزانیا می‌گوید آقای ماگافولی در اثر حمله قبلی جان باخته‌است اما بسیاری معتقدند او در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ زندگی خود را از دست داده است.

رئيس جمهوری پیشین این کشور همواره شیوع ویروس کرونا را منکر می‌شد و به مردم اطمینان می‌داد تنها با دعا و راز و نیاز می‌توانند بر این بیماری مرگبار غلبه کنند.

طبق قانون اساسی تانزانیا، در صورت مرگ رئيس جمهوری، معاون او باید تا پایان همان دوره انتخابی، مسئولیت امور را به دست بگیرد. آقای ماگافولی سال گذشته در انتخابات با کسب بیش از ۸۴ درصد آرا توانسته بود به عنوان رئیس جمهوری تانزانیا انتخاب شود. طبق قانون این کشور، فرد پیروز برای ۵ سال در این سمت باقی می‌ماند. بر همین اساس حالا خانم حسن که شصت و یک ساله است تا سال ۲۰۲۵ به عنوان رئيس جمهوری تانزانیا فعالیت خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید