پایان ماه‌ها انکار؛ رئیس جمهوری تانزانیا سرانجام شیوع ویروس کرونا در این کشور را پذیرفت

رئیس جمهوری تانزانیا
رئیس جمهوری تانزانیا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان موگوفولی با برپایی مراسم «دعای همگانی» که در برخی از مواقع دو یا سه روز بطول می انجامد،‌ در چندین ماه گذشته، بارها ادعا کرده است که «دعاها مستجاب شده است و ویروس کرونا از این کشور رخت بربسته است.»

آگهی

جان ماگوفولی، رئیس جمهوری پوپولیست تانزانیا پس از ماه‌ها سرانجام پذیرفت که کشورش با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه است.

این در حالی است که وی پیش از این بارها اعلام کرده بود که با «دعای مردم تانزانیا» هیچ اثری از ویروس کرونا در این کشور وجود ندارد.

ماگوفولی با پذیرش شیوع ویروس کرونا از شهروندان خواست تا از ماسک هم استفاده کنند اما تاکید کرد که «تنها حق دارند از ماسک های محلی و ساخت تانزانیا استفاده کنند» چرا که به گفته رئیس جمهوری «ماسک های کشورهای خارجی می توانند خطرات جدی تری ایجاد کنند.»‌

پذیرش وجود ویروس کرونا از سوی رهبر تانزانیا در حالی صورت گرفت که هفته گذشته معاون رئیس جمهوری این کشور۶۰ میلیون نفری با ادعای دولت در پی « مشکلات ریوی»‌ درگذشت. رسانه های در آفریقای جنوبی افشا کردند که دلیل اصلی مرگ معاون رئیس جمهوری بیماری کووید-۱۹ بوده است.

پس از مرگ معاون رئیس جمهوری، جان موگوفولی شهروندان را ترغیب کرد تا در مراسم ویژه «دعای سه روزه» برای پایان بیماری های «تنفسی» در این کشور شرکت کنند.

جان موگوفولی با برپایی مراسم «دعای همگانی» که در برخی از مواقع دو یا سه روز بطول می انجامد،‌ در چندین ماه گذشته، بارها ادعا کرده است که «دعاها مستجاب شده است و ویروس کرونا از این کشور رخت بربسته است.»

دولت تانزانیا از آوریل گذشته فهرست مبتلایان و قربانیان به کووید-۱۹ را بروز نکرده است و ماه هاست که ادعا می کند «ویروس کرونا در این کشور بدلیل اعتقادات قوی مردم وجود خارجی ندارد.»

تنها در اولین روزهای ماه آوریل سال گذشته‌ میلادی بود که این کشور اعلام کرد ۵۰۹ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند. پس از آن همواره درگذشت قربانیان ویروس کرونا، با انواع بیماری های چون ذات الریه در مدارک رسمی درگذشتگان تانزانیا ثبت شده اند.

یک روزنامه نگار اهل آفریقای جنوبی که مخفیانه در این کشور در ماه های گذشته گزارش تهیه کرده است می گوید: «پزشکان تانزانیایی اجازه ندارند در گواهی های فوت افراد نامی از کووید-۱۹ و یا ویروس کرونا ثبت کنند.»

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت در گزارش های متعدد به شیوع ویروس کرونا در تانزانیا اشاره کرده است. سازمان جهانی بهداشت می گوید شهروندان تانزانیایی که در ماه های اخیر به کشورهای همسایه سفر کرده اند در بدو ورود مورد آزمایش قرارگرفته اند و بسیاری از آنها مبتلا به بیماری کووید-۱۹ بوده اند.

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی شنبه گذشته وضعیت شیوع ویروس کرونا در تانزانیا را «وخیم و نگران کننده» خواند. وی از جان ماگوفولی درخواست کرد تا اقدامی جدی در این باره انجام دهد. کلیسای کاتولیک که در این کشور معتقدان زیادی دارد تنها نهاد غیردولتی است که برخلاف نظرات رئیس جمهوری بر شیوع ویروس کرونا تاکید می کند.

انکار شیوع ویروس کرونا، به تنهایی مایه نگرانی سازمان جهانی بهداشت در تانزانیا نبوده است. مهم تر از آن اینست که رئیس جمهوری بارها در سخنان خود با واکسیناسیون شهروندان نیز مخالفت کرده است. او دریکی از آخرین سخنرانی هایش «واکسن کرونا را خطرناک خواند» و تاکید کرد که «سفیدپوستان نمی توانند سازنده یک واکسن خوب باشند چرا که اگر قادر به این کار بودند می توانستند ما را از سل و وبا و ایدز و ابولا نجات دهند و واکسن های مربوط به این بیماریها را کشف کنند.» به این ترتیب این کشور فقیر آفریقایی نام خود را فهرست کوواکس، کشورهای فقیر نیازمند واکسن کووید-۱۹، قرار نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین زن در تاریخ تانزانیا به عنوان رئيس جمهوری سوگند یاد کرد

دست کم ۶۰ نفر در پی انفجار کامیون حامل سوخت در تانزانیا جان باختند

ده ها دانش آموز ابتدایی تانزانیایی در راه مدرسه جان باختند