روایت نیروهای پلیس و ارتش میانمار که برای اجتناب از خشونت به هند گریخته‌اند

شماری از نیروهای ارتش و پلیس میانمار برای اجتناب از خشونت به هند گریخته‌اند
شماری از نیروهای ارتش و پلیس میانمار برای اجتناب از خشونت به هند گریخته‌اند   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP

«از من می‌خواستند آدم‌های بی‌گناه، افرادی مثل پدر و مادر خودم را بکشم.»

در حالی که خشونت علیه معترضان به حکومت نظامیان در میانمار ادامه دارد، ده‌ها نیروی پلیس و ارتش این کشور برای اجتناب از اعمال خشونت علیه هموطنانشان به هند گریخته‌اند.

یک تفنگدار ۲۴ ساله میانماری با نام مستعار کیوه به همراه چهل سرباز و پلیس دیگر در ایالت مرزی میزورام در شرق هند پناهجو است. کیوه که عضوی از اقلیت مسیحی این کشور در ایالت چین است، پس از چهار سال خدمت در ارتش و در پی دریافت فرمان جاسوسی از همکیشان خود و شلیک به سوی مردم، از زادگاهش فرار کرد.

گریز مخفیانه او به هند ۴ روز طول کشید. کیو همسر و دو فرزندش را رها کرده است. او می‌گوید پس از برملا شدن ماجرا، ماموران امنیتی خانه‌اش را تفتیش و پدر سالخورده‌اش را بازداشت کرده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که وضعیت اقلیت‌های دینی و به ویژه مسلمانان در دوره حکومت غیرنظامیان هم وخیم بود، به نظر می‌رسد کودتای اول فوریه شهروندان غیربودایی را در معرض فشارهای بیشتری قرار داده است. کیو می‌گوید: «از من می‌خواستند آدم‌های بی‌گناه، افرادی مثل پدر و مادر خودم را بکشم.»

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که از زمان کودتای اول فوریه در میانمار تاکنون ۱۳۸ نفر کشته شده اند.

یک مقام دولت محلی میزاروم به خبرگزاری فرانسه گفت در یک ماه و نیم گذشته دست‌کم ۳۰۰ شهروند میانمار از جمله شمار قابل توجهی از ماموران پلیس، افسران ارتش و خانواده‌هایشان برای گریز از اعمال خشونت علیه شهروندان، به هند پناهنده شده‌اند.

مرز میان میانمار و ایالت میزاروم یک رودخانه رو به خشکی است و گذر از آن دشوار نیست. داوطلبان محلی به پناهجویان کمک می‌کنند و پس از ورود به هند، امکانات اولیه در اختیارشان قرار می‌دهند.

این در حالی است که دولت هند تا کنون دست‌کم ۸ نظامی را به میانمار بازپس فرستاده است.

یک مامور پلیس زن با نام مستعار چوا که با کیوه همخانه است می‌گوید: «نظامیان به ما دستور دادند تا به مردم شلیک کنیم. من پلیس هستم اما مثل بقیه شهروندانم. نمی‌توانستم چنین دستوری را اجرا کنم.»

چوا به جنبش نافرمانی مدنی میانمار پیوسته است. جنبشی با هزاران یا شاید میلیون‌ها عضو که تظاهرات دولتی و اعتصاب‌های گسترده را سازماندهی می‌کند. با این حال تلاش‌های این حرکت، تاکنون منجر به عقب‌نشینی حاکمان نظامی نشده است.

مطالب مرتبط