وکیل دختر داعشی سلب تابعیت شده سیستم قضایی بریتانیا را به نژادپرستی متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شمیمه بیگم
شمیمه بیگم   -   کپی رایت  AFP

وكیل خانواده شمیمه بیگم، دختر بریتانیایی که پس از پیوستن به گروه داعش سلب تابعیت شده، روز دوشنبه این کشور را به اتخاذ برخوردی نژادپرستانه با موکلش متهم کرد.

تسنیم آکونجی، وکیل خانواده خانم بیگم به همراه آنیش کاپور، مجسمه‌ساز شهیر هندی-بریتانیایی با انتشار بیانیه‌ای مشترک شمیمه بیگم را قربانی مجازاتی خواندند که احتمالا نژاد بنگلادشی و رنگ پوست تیره او در سنگینی آن بی‌تاثیر نبوده است.

آنها با طرح این شائبه که سیستم قضایی بریتانیا در مورد متهمان بر اساس معیارهای متفاوتی تبعیض قائل می‌شود، خواستار لحاظ رافت مسیحی در مورد خانم بیگم شدند.

اخیرا روزنامه بریتانیایی ساندی تلگراف با انتشار تصاویری تازه از خانم بیگم در اردوگاهی در شمال شرق سوریه که ظاهر و پوشش غربی داشته سعی کرده بود تا او را نادم از همکاری با گروه داعش نشان دهد.

خانم بیگم زمانی که ۱۵ ساله بود به همراه دو همکلاسی دیگرش در مدرسه‌ای واقع در شرق لندن با هدف پیوستن به داعش عازم سوریه شدند. او در یکی از اردوگاه‌های نگهداری نیروهای تسلیم شده داعش شناسایی شد که همین امر موجب به راه افتادن موجی شد که در نهایت به لغو تابعیت بریتانیایی او در سال ۲۰۱۹ منجر شد.

خانم بیگم از سوی وزارت کشور بریتانیا به عنوان تهدید امنیتی شناخته شده و بر همین اساس دیوان عالی بریتانیا نیز با درخواست او برای بازگشت به این کشور با هدف اعتراض به حکم دادگاه مخالفت کرده است.