Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کایلی مور-گیلبرت: مقام‌های ایرانی می‌خواستند برایشان جاسوسی کنم

کایلی مور-گیلبرت
کایلی مور-گیلبرت Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«احساس می‌کردم اگر قرار است این شرایط را یک روز بیشتر تحمل کنم، اگربتوانم، خودکشی خواهم کرد.»

آگهی

کایلی مور-گیلبرت، شهروند بریتانیایی-استرالیایی که به اتهام جاسوسی دو سال در ایران بازداشت بود، می‌گوید مقام‌های جمهوری اسلامی تلاش می‌کردند او را به‌عنوان جاسوس استخدام کنند.

خانم مور-گیلبرت روز سه‌شنبه ۹ مارس و در نخستین مصاحبه تلویزیونی از زمان آزادی و بازگشت به کشورش به شبکه اسکای استرالیا گفت که مقام‌های ایرانی بارها از وی خواستند تا اگر مایل است آزاد شود، باید برای آن‌ها جاسوسی کند.

این پژوهشگر دانشگاهی و کارشناس امور خاورمیانه در سال ۲۰۱۸ و زمانی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی در قم به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد. رسانه‌های دولتی و نیمه دولتی ایران بارها وی را به‌عنوان همسر یک اسرائیلی به جاسوسی متهم کردند. دادگاه انقلاب تهران خانم کایلی مور-گیلبرت را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد اما وی سرانجام نوامبر سال گذشته و در تبادل با سه ایرانی آزاد شد. با وجود آنکه استرالیا شهروندان ایرانی آزاد شده را متهمان به دور زدن تحریم‌ها معرفی کرد اما متعقابا معلوم شد این سه نفر برای بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در بانکوک در سال ۲۰۱۲ آماده می‌شدند. به نظر می‌رسد ایران در آن سال و پس از یک رشته ترور دانشمندان هسته‌ای در تهران، تلاش کرد به نمایندگی‌ دیپلماتیک اسرائیل در تایلند حمله کند.

«در سلول انفرادی به خودکشی فکر می‌کردم»

کایلی مور-گیلبرت در بخش دیگری از همین مصاحبه مقام‌های ایرانی را به ضرب و شتم متهم کرد و گفت ۷ ماه در سلول انفرادی محبوس بوده است. وی گفت: «سلول انفرادی یک شکنجه روانی است... به من آسیب‌های زیادی وارد شد، تا جایی که می‌توانم بگویم به دلیل آثار روانی حبس در تنهایی، به درد و رنج جسمی دچار شدم.»

کمیته حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد، دست‌کم از دهه ۹۰ میلادی بارها از دولت‌ها خواسته است تا زندان انفرادی را به‌عنوان گونه‌ای از شکنجه ممنوع کنند. با این حال این شکل از حبس همچنان در بسیاری از کشورها به شکل رسمی و غیررسمی، چه در دوران بازداشت موقت و چه در زمان اجرای حکم محکومیت وجود دارد.

AP/AP
کایلی مور-گیلبرت برای نخستین بار پس از آزادی با اسکای‌نیوز استرالیا گفت‌وگو کردAP/AP

خانم مور-گیلبرت می‌گوید فشار تنهایی در «یک سلول ۲متر در ۲متر، بدون توالت و تلویزیون و خالی» وی را «شکسته» و به فکر خودکشی انداخته بود: «احساس می‌کردم اگر قرار است این شرایط را یک روز بیشتر تحمل کنم، اگربتوانم، خودکشی خواهم کرد. البته هرگز تلاشی برای از بین بردن خودم نکردم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این پژوهشگر خاورمیانه با انتقاد از سکوت و همزمان مذاکره دولت استرالیا با ایران در این پرونده انتقاد کرد و گفت: «اگر ماجرای من عمومی [و رسانه‌ای] شده بود، به ۱۰ سال حبس محکوم نمی‌شدم... ولی پرونده من مورد توجه عمومی نبود و از هیچکسی حسابی خواسته نمی‌شد.» وی‌ می‌گوید توجه به او تنها زمانی آغاز شد که این پرونده، تیتر یک رسانه‌ها شد.

جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های گذشته بارها شماری از شهروندان کشورهای دیگر یا افراد دوتابعتی را در خاک خود بازداشت کرده است. در بسیاری از موارد این افراد با زندانیان ایرانی خارج از کشور معاوضه شده‌اند.

تهران تا لحظه انتشار این خبر به موارد ادعا شده از سوی کایلی مور-گیلبرت واکنشی نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر شهروند فرانسویِ زندانی در ایران به ماکرون نامه نوشت

رسانه استرالیایی: مورگیلبرت به خاطر شریک زندگی اسرائیلی‌‌اش در ایران زندانی بود

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است