رسانه استرالیایی: مورگیلبرت به خاطر شریک زندگی اسرائیلی‌‌اش در ایران زندانی بود

کایلی مورگیلبرت
کایلی مورگیلبرت Copyright AFP PHOTO / FAMILY OF KYLIE MOORE-GILBERT VIA AUSTRALIA'S DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS
Copyright AFP PHOTO / FAMILY OF KYLIE MOORE-GILBERT VIA AUSTRALIA'S DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک رسانه استرالیایی روز جمعه در گزارشی، دلیل بازداشت کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر بریتانیایی-استرالیایی را که پس از دو سال زندانی بودن در ایران به اتهام جاسوسی روز پنجشنبه آزاد شد، شریک زندگی‌اش عنوان کرد.

آگهی

یک رسانه استرالیایی روز جمعه در گزارشی، دلیل بازداشت کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر بریتانیایی-استرالیایی را که پس از دو سال زندانی بودن در ایران به اتهام جاسوسی روز پنجشنبه آزاد شد، شریک زندگی‌اش عنوان کرد. طبق نوشته روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد شریک زندگی خانم مور گیلبرت شهروند اسرائیل است.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که کایلی مور-گیلبرت که کارشناس حوزه خاورمیانه در دانشگاه ملبورن است در ازای تحویل سه ایرانی زندانی در خارج از این کشور، آزاد شد.

سیدنی مورنینگ هرالد به نقل از منابعی که نام آن‌ها را ذکر نکرده است گفت که استرالیا و ایران بیش از شش ماه مذاکره کردند تا درباره مبادله زندانیان به توافق برسند. خانم مور گلیبرت در دادگاه‌های ایران به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود.

در این گزارش آماده است که توافق تبادل زندانیان که اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا از اظهار نظر درباره آن خودداری کرده است، همچنین شامل مذاکرات سطح بالا با دولت تایلند بود.

کایلی مورگیلبرت، پیش از این در نامه‌ای از زندان گفته بود که جمهوری اسلامی در ازای آزادی، به او پیشنهاد جاسوسی برای سپاه پاسداران را داده اما وی قبول نکرده است.

مقامات تایلند روز پنجشنبه اعلام کردند كه سه شهروند ایرانی را كه در طرح بمب گذاری سال ۲۰۱۲ در بانکوک مشارکت داشتند به تهران منتقل کرده اند با این حال رسانه‌های ایران افراد آزاد شده را فعال اقتصادی و شهروندانی نامیدند که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا در «خارج» زندانی شده بوده‌اند.

کایلی مور گیلبرت به کانبرا رسید

همزمان هواپیمای حامل کایلی مور گیلبرت روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) در فرودگاه کانبرا فرود آمد. وی پیش از این و پس از آزادی با انتشار بیانیه‌ای از حامیان خود و دولت استرالیا برای تلاش در آزادی‌اش تشکر کرد.

وی در عین حال خواستار حفظ حریم خصوصی خود و خانواده‌اش شد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز تایید کرد که با خانم مورگیلبرت تلفنی صحبت کرده است: «عالی بود که صدایش را می‌شنیدم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کایلی مور-گیلبرت: مقام‌های ایرانی می‌خواستند برایشان جاسوسی کنم

قدردانی كایلی مور-‌گیلبرت از دولت و مردم استرالیا: مرا از یک کابوس بی‌پایان نجات دادید

وزارت خارجه ایران: زندانیان استرالیایی و فرانسوی یا محکومند یا متهم پس آزاد نمی‌شوند