یوفا داور متهم به استفاده از الفاظ نژادپرستانه را تا پایان فصل محروم کرد

سباستین کولچسکو، داور رومانیایی
سباستین کولچسکو، داور رومانیایی Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احکام جدید یوفا در حالی صادر شده که کمیته‌ای تحت نظارت اتحادیه فوتبال اروپا یازدهم فوریه در پایان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده بود که داور چهارم این دیدار از الفاظی با ماهیت نژادپرستانه استفاده نکرده است.

آگهی

اتحادیه فوتبال اروپا که نسبت به رفتار و گفتار نژادپرستانه مغایر با ارزش‌ها و اصول انسانی حساسیت ویژه‌ای دارد یک داور رومانیایی را به دلیل استفاده از «رفتار نامناسب» تا پایان فصل محروم کرد.

بدین ترتیب بر اساس تصمیم یوفا، سباستین کولچسکو کمک داور جنجالی دیدار هشتم دسامبر پاری سن ژرمن فرانسه و باشاک شهیر ترکیه تا انتهای فصل جاری اجازه قضاوت در مسابقات فوتبال را نخواهد داشت.

کمک داور رومانیایی در جریان دیدار یاد شده که ماه دسامبر گذشته در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا انجام شد وقتی که قصد داشت تخلفی از سوی یک عضو سیه‌چهره کادر فنی تیم باشاک شهیر را به داور اول منتقل کند از واژه نژادپرستانه «نیگر(کاکاسیاه)» استفاده کرده بود.

لفظ به کار رفته توسط آقای کولچسکو که به عنوان داور چهارم بر این مسابقه نظارت می‌کرد با اعتراض‌های کادر فنی و بازیکنان دو تیم همراه شد به نحوی که این دیدار سیزده دقیقه پس از آغاز متوقف شد و ناتمام ماند.

بازیکنان دو تیم به نشانه اعتراض به رفتار نژادپرستانه داور چهارم زمین مسابقه را ترک کردند و این مسابقه یک روز بعد در پارک دو پرنس، ورزشگاه اختصاصی تیم پاری سن ژرمن با زانون زدن اعضای دو تیم به نشانه مخالفت با نژادپرستی از سر گرفته شد.

AP Photo
زانو زدن اعضای دو تیم پاری سن ژرمن و باشاک شهیر به نشانه مخالفت با نژادپرستیAP Photo

در بیانیه یوفا آمده است که آقای کولچسکو به دلیل «رفتار نامناسب» نسبت به آشیل وِبو، کمک مربی کامرونی تیم باشاک شهیر که نسبت به استفاده داور چهارم از واژه نگرو ابراز انزجار کرده بود، مجازات شده است.

اتحادیه فوتبال اروپا همچنین اوکتاوین سووره، دیگر کمک داور رومانیایی دیدار جنجالی هشتم دسامبر میان پاری سن ژرمن و باشاک شهیر را به دلیل رفتار نامناسب توبیخ کرده است.

احکام جدید یوفا در حالی صادر شده که کمیته‌ای تحت نظارت اتحادیه فوتبال اروپا یازدهم فوریه در پایان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده بود که داور چهارم این دیدار از الفاظی با ماهیت نژادپرستانه استفاده نکرده است.

کمیته انضباطی اتحادیه اروپا به این حال داور رومانیایی را به دلیل «رفتار نامناسب» مجازات کرده است. در بیانیه یوفا همچنین یک جلسه محرومیت برای کمک مربی کامرونی تیم باشاک شهیر به دلیل «رفتار غیرورزشی» در نظر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس اسپانیا ۷ نفر را در پی توهین‌های نژادپرستانه به ستاره جوان رئال مادرید بازداشت کرد

کمیسر عالی سازمان ملل متحد: تبعیض نژادی در نهایت به همه ما ضربه خواهد زد

روایت خبرنگار نفوذی از نژادپرستی و خودکشی ماموران پلیس فرانسه