Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض‌ و نکوداشت روز جهانی زن در سراسر جهان

اعتراض‌ و نکوداشت روز جهانی زن در سراسر جهان
Copyright Musa Sadulayev/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Musa Sadulayev/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزارت دادگستری فرانسه، در سال ۲۰۲۰، ۹۰ زن به دست همسرانشان کشته‌ شده‌اند. این در حالی است این رقم برای سال ۲۰۱۹، ۱۴۶ نفر بوده است. گروههای فرانسوی که با خشونت علیه زنان مبارزه می کنند می گویند که این کاهش احتمالا با قرنطینه و اقدامات محدود کننده مرتبط با کرونا در ارتباط است.

آگهی

فعالان حقوق زنان در فرانسه روز یکشنبه به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن، تجمعی علیه سکسیسم و خشونت جنسی برپا کردند.

گروههای مختلف زنان همچنین خواستار برپایی «اعتصاب فمنیستی» در روز دوشنبه مصادف با ۸ مارس با هدف حمایت از برابری بیشتر در زمینه حقوق زنان در تمام عرصه‌های زندگی شدند.

اعتراضات خیابانی مشابهی از روز یکشنبه در سراسر فرانسه در حال برپایی است.

در میدان جمهوری پاریس، فعالان فمنیست برای محکوم کردن زن‌کشی، بنر بزرگی را در دست حمل می کردند که روی آن نوشته بود:‌ «زن‌کشی را متوقف کنید».

به گفته وزارت دادگستری فرانسه، در سال ۲۰۲۰، ۹۰ زن به دست همسرانشان کشته‌ شده‌اند. این در حالی است این رقم برای سال ۲۰۱۹، ۱۴۶ نفر بوده است. گروههای فرانسوی که با خشونت علیه زنان مبارزه می کنند می گوید که این کاهش احتمالا با قرنطینه و اقدامات محدود کننده مرتبط با پاندمی کووید در کشورارتباط دارد.

با این حال به گزارش مقامات فرانسوی، خشونت خانگی در اولین دوره قرنطیه در فرانسه در ماه مارس و آوریل، ۴۰ درصد و در قرنطیه دوم در ماه نوامبر و دسامبر ۶۰ درصد افزایش یافته است.

در آن سوی جهان، کردهای سوریه در گردهمایی در شهر قامشلی در شمال سوریه روز جهانی زن را گرامیداشتند.

یکی از زنان حاضر در این تجمع می گوید: «این گردهمایی به منظور بازگردان اعتماد به نفس زنان و همچنین آموزش آنها برای مقابله با اقتدارگرایی، فرهنگ مرگ، تبعید و قتل موجود در جامعه و محافظت از دستاوردهای انقلاب است.»

در روسیه، روز جهانی زن تعطیل عمومی است و در شهر یکاترینبورگ، افسران نظامی در مراسمی در خیابان همراه با نواختن موسیقی این روز را گرامی داشتند. این افسران بیش از یکهزار شاخه گل به زنان در خیابان اهدا کردند.

برنامه توسعه ملل متحد به مناسبت روز جهانی زن گزارش جدیدی منتشر کرده است که هدفش آگاه کردن مردم نسبت به نابرابری جنسیتی برای صدها میلیون زن در کشورهای در حال توسعه است.

راکل لاگونا، مدیر حوزه جنسیت برنامه توسعه ملل متحد به یورونیوز می گوید: « آنچه ما خواستارش هستیم اختصاص حداقل درآمد موقت برای زنان است. اگر به افزایش خشونت خانگی فکر کنید، می بینید که تنها زنانی می توانند از این وضعیت بگریزند که به گونه‌ای از درآمد حداقلی دسترسی داشته باشند.»

نویسندگان این گزارش برنامه توسعه ملل متحد می گویند که طرح درآمد حداقل موقت به این معناست که اختصاص ماهانه ۰.۰۷ درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای در حال توسعه می تواند امنیت مالی ۶۱۳ میلیون زن در سن کار را که در فقر زندگی می کنند، تامین کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی زن؛ هشدار یونیسف در مورد رشد کودک همسری زیر سایه کرونا

حمله به یک افسر پلیس زن و همسرش در ولایت هلمند افغانستان یک کشته برجای گذاشت

خواسته زن کانادایی برای تولد ۹۴ سالگی: هدیه نمی‌خواهم فقط واکسن لطفا