Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز جهانی زن؛ هشدار یونیسف در مورد رشد کودک همسری زیر سایه کرونا

یک زن معترض به ازدواج کودکان در نیجریه
یک زن معترض به ازدواج کودکان در نیجریه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یونیسف روز دوشنبه اعلام کرد که همه‌گیری ویروس کرونا موجب افزایش ۱۰ میلیون نفری تعداد دخترانی می‌شود که طی دهه جاری در خطر ازدواج در سن کودکی قرار دارند.

آگهی

یونیسف روز دوشنبه اعلام کرد که همه‌گیری ویروس کرونا موجب افزایش ۱۰ میلیون نفری تعداد دخترانی می‌شود که طی دهه جاری در خطر ازدواج در سن کودکی قرار دارند.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای که به مناسبت روز جهانی زن منتشر کرده، توضیح داد که مطابق تخمین پیشین این نهاد بین‌المللی در مجموع ۱۰۰ میلیون دختر طی دهه جاری در معرض خطر کودک همسری قرار داشتند که در مقایسه با ۱۰ سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته بود. اما شیوع ویروس کرونا با دامن زدن به گسترش فقر و آموزش از راه دور که در عمل موجب انزوای کودکان و کاهش دسترسی آنها به شبکه نهادهای پشتیبان شده، ۱۰ میلیون دختر دیگر را برای تن دادن به ازدواج در سن کودکی تحت فشار قرار خواهد داد.

یونیسف تصریح کرده که کودک همسری، ضمن آن که مانع ادامه تحصیل دختران می‌شود، آنها را با تجربه زودهنگام خشونت خانگی و بارداری مواجه می‌کند؛ تجربه‌ای که آثار منفی آن بر جسم و روان دختران قابل جبران نیست.

یونیسف ابراز امیدواری کرده که با مهار همه‌گیری کرونا و بازگشایی مدارس، اجرای قوانین و سیاست‌های موثر در کشورهای مختلف جهان مانع از رشد پدیده کودک همسری در میان دختران شود.

تخمین زده می‌شود که ۶۵۰ میلیون از دختران و زنانی در حال حاضر در قید حیات هستند، در دوران کودکی ازدواج کرده باشند و نیمی از این ازدواج‌ها نیز در کشورهای بنگلادش، برزیل، اتیوپی، هند و نیجریه انجام شده باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یونیسف ماه گذشته نیز تخمین زده بود که به دنبال تعطیلی مدارس و اختلال در برنامه های امدادرسانی در سطح جهان دو میلیون دختر دیگر تا پایان دهه کنونی در معرض خطر ختنه قرار گیرند؛ به این ترتیب شمار دخترانی که خطر ختنه طی این دهه آنها را تهدید می‌کند به ۷۰ میلیون نفر رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونیسف: ۹۰ درصد دختران جوان در کشورهای فقیر از اینترنت محروم هستند

اعتراض‌ و نکوداشت روز جهانی زن در سراسر جهان

سنت‌شکنی زنان جوان عراقی؛ پایان انحصار مردان بر دکل‌های حفاری نفت