روز زن در سال ۲۰۲۰ در گوشه و کنار جهان چگونه برگزار شد؟

روز زن در سال ۲۰۲۰ در گوشه و کنار جهان چگونه برگزار شد؟
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها هزار نفر در سراسر جهان روز یکشنبه ۸ مارس (۱۸ اسفند) علی‌رغم شیوع ویروس کرونا، به‌مناسب روز جهانی به خیابان‌ها آمدند تا این روز را گرامی بدارند با این حال برخی از این تجمعات در اروپا به خشونت کشیده شد.

آگهی

صدها هزار نفر در سراسر جهان روز یکشنبه ۸ مارس (۱۸ اسفند) علی‌رغم شیوع ویروس کرونا، به‌مناسب روز جهانی به خیابان‌ها آمدند تا این روز را گرامی بدارند با این حال برخی از این تجمعات در اروپا به خشونت کشیده شد.

این روز در چین که مرکز شیوع کرونا است تنها با برجسته کردن فعالیت‌های زنان در بخش پزشکی و درمانی و در مقابله با ویروس کرونا گرامی داشته شد. با این حال در کشورهای آسیای شرقی مانند تایلند، اندونزی و فیلیپین به مناسبت این روز تجمع‌هایی برگزار شد.

تجمع دو گروه مخالف و موافق روز جهانی زن در اسلام‌آباد پاکستان

معترضان روز گذشته به مناسبت روز جهانی زن در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، به خیابان‌ها آمدند. پاکستان از جمله کشورهایی است که در آن آمار قتل‌های معروف به «قتل ناموسی»، بالا است.

برخی از گروه‌های سیاسی مذهبی امسال تلاش کردند تا کارزاری را علیه برگزاری این راهپیمایی تدارک ببینند و دادخواست‌هایی را برای ممنوعیت تجمع در این روز به دادگاه بردند که تلاش آن‌ها ناموفق بود با این حال این گروه‌ها هشدار دادند که جلوی برگزاری این راهپیمایی را به هر قیمتی که شده است می‌گیرند.

آسوشیتدپرس
روز جهانی زن در پاکستانآسوشیتدپرسB.K. Bangash

با این حال، حدود هزار زن و مرد در اسلام آباد جمع شدند و خواستار حقوق برابر زنان و مردان شدند. از سوی دیگر همزمان و در نزدیکی این تجمع، گروهی دیگر که خود را گروهی اسلامی «ضد فمینیستی» معرفی کردند تجمع دیگری را برپا داشتند. برخی از افراد در این تجمع به تجمع گروه مقابل برای روز جهانی زن سنگ پرتاب می‌کردند. در لاهور و کراچی نیز تجمع‌هایی برای گرامیداشت روز زن برگزار شد.

پلیس ترکیه در استانبول گاز اشک آور شلیک کرد

تظاهرات روز جهانی زن در استانبول ترکیه به مانند سال‌ها گذشته همراه با حاشیه و دخالت پلیس بود به‌طوریکه نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور به‌دنبال متفرق کردن تجمع کنندگان بودند.

دولت پیش از این در بیانیه‌ای گفته بود که همه راه‌های منتهی به میدان تقسیم و خیابان استقلال بسته خواهد شد چراکه این مکان‌ها طبق قانون برای تجمع و تظاهرات در نظر گرفته نشده است.

خبرگزاری فرانسه
تظاهرات روز زن در استانبول ترکیهخبرگزاری فرانسهYASIN AKGUL

این دومین سال پی در پی است که پلیس استانبول برای متفرق کردند تجمع کنندگان روز جهانی زن از اسپری فلفل نیز استفاده کرد.

منتقدان مدت‌هاست که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را متهم می‌کنند که خشونت علیه زنان در این کشور را جدی نگرفته است.

بازتاب گسترده خشونت پلیس علیه کنشگران حقوق زنان در پاریس

برخورد خشونت آمیز پلیس با تجمع زنان در پاریس یک روز قبل از روز جهانی زن بازتاب گسترده داشت. زنان فرانسوی شنبه عصر در میدان رپوبلیک (جمهوری) جمع شدند اما پلیس برای متوفق کردن آن‌ها گاز اشک آور پرتاب کرد و طبق ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نیروهای امنیتی برخی از کنشگران را با خشونت با خود بردند. پلیس بازداشت ۹ نفر را تایید کرده است.

یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت: «درست قبل از رسیدن پلیس، تظاهرکنندگان روی زمین دراز کشیده بودند و برخی شعارهایی علیه پلیس می‌داند.»

آن ایدالگو، شهردار پاریس نیز در واکنش به این خشونت علیه زنان، آن را «غیر قابل قبول و غیر قابل درک» توصیف کرد و گفت از اقدام پلیس شوکه شده است.

مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان با مردان در دولت فرانسه خواستار ارائه گزارشی از سوی پلیس در ارتباط با آنچه در این تجمع رخ داده است، شد. وی در توئیتی نوشت: «همه زنان باید بتوانند برای احترام به حقوقشان تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کنند.»

علاوه بر این کنشگران گروه فمینیستی «فِمِن» روز یکشنبه دست به تظاهرات زدند. این کنشگران در میدان کنکورد پاریس با منورهای رنگارنگ و ترقه‌های دودی به شعار علیه آنچه «همه‌گیری پدرسالاری» می‌خوانند دست زدند. این تجمع با دخالت پلیس پایان یافت.

همزمان ده‌ها هزار نفر از مردم پاریس و دیگر شهرهای فرانسه نیز در گروه‌های مختلف به خیابان‌ها آمدند و نسبت به نابرابری‌های جنسیتی و خشونت علیه زنان اعتراض کردند.

کنشگران فمینیست علیه خشونت جنسی و جنسیتی، نابرابری دستمزد و لایحه اصلاح قاون بازنشستگی و تاثیرات منفی آن روی زنان اعتراض کردند.

برگزارکنندگان این مراسم، برآورد کردند که حدود ۶۰ هزار نفر در این مراسم در پاریس پایتخت فرانسه شرکت کردند.

برخی از حاضران به اهدای جایزه سزار به رومن پولانسکی، کارگردان متهم به تجاوز نیز اعتراض کردند. از سوی دیگر گروه‌های شغلی مختلف مانند زنان وکیل یا زنان کارگر نیز به مناسبت این روز برنامه‌های رقص همراه با نمایش‌های اعتراضی را اجرا کردند.

آگهی
آسوشیتدپرس
روز جهانی زن در فرانسهآسوشیتدپرسThibault Camus

هزاران زن در سراسر اسپانیا نیز علیه نابرابری جنسیتی با وجود نگرانی‌ها درباره گسترش ویروس کرونا راهپیمایی کردند. آن‌ها بنرهایی در دست داشتند که روی آن‌ها شعارهایی در محکومیت خشونت‌های جنسیتی نوشته بودند. یکی از معترضان نوشته ای در دست داشت که با این مضمون: «مردسالاری بیش از ویروس کرونا [آدم] می‌کشد.»

آسوشیتدپرس
روز جهانی زن در اسپانیاآسوشیتدپرسManu Fernandez

در شهرهای برلین و کلن آلمان نیز تجمع‌هایی به‌مناسبت این روز برگزار شد. یکی از مضامین اصلی این تجمع‌ها، همبستگی با ترنس‌ها بود.

تجمع‌های صدها هزار نفری در آمریکای لاتین

صدها هزار نفر در شهرهای بزرگ آمریکای لاتین با آمدن به خیابان‌ها این روز را گرامی داشتند. آن‌ها خشم و اعتراض خود را نسبت به نابرابری‌ها، قتل‌ها، کنترل شدید روی سقط جنین و خشونت علیه زنان نشان دادند.

پلیس اعلام کرد که ۱۵۰ هزار نفر در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی تجمع کردند و شمار افراد تظاهرات کننده در سایر شهرهای این کشور را نیز ۴۰ هزار نفر برآورد کرده‌ است. بسیاری از معترضان روی پلاکاردهایی که در دست داشتند خواستار قانونی شدن سقط جنین و پایان دادن به خشونت علیه زنان شدند.

آسوشیتدپرس
روز جهانی زن در شیلیآسوشیتدپرسEsteban Felix

سازمان دهندگان این تجمع، شمار حاضران بسیار بیشتر از برآوردهای پلیس برشمردند.

آگهی

فعالان حقوق زنان در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک هم به خیابان‌ها آمدند و علیه خشونت و قتل زنان اعتراض کردند. پلیس شمار معترضان را ۸۰ هزار نفر برآورد کرده است. قتل زنان در مکزیک نسبت به پنج سال گذشته دو برابر شده است. شهرهای برزیل و آرژانتین نیز شاهد حضور پررنگ کنشگران مدافع زنان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش سازمان ملل: ۹۰ درصد افراد از جمله زنان باورهای جنسیت‌زده دارند

دیوان عالی هند به حقوق برابر زنان با مردان در ارتش رای داد

مکزیکی‌ها در اعتراض به افزایش خشونت‌ها علیه زنان به خیابان‌ آمدند