Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اشرف غنی: آمادۀ بحث دربارۀ برگزاری یک انتخابات زودهنگام و از مسیر دموکراتیک هستیم

Mariam Zuhaib
Mariam Zuhaib Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زلمی خلیلزاد در جریان سفرش به کابل، ایدۀ ایجاد یک دولت موقت را مطرح کرده اما اشرف غنی تاکید کرده است که تنها راه تشکیل هر دولتی باید از مسیر انتخابات باشد.

آگهی

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز شنبه در تلاش برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان اعلام کرد که دولتش آماده است تا در موضوع برگزاری یک انتخابات زودهنگام وارد بحث شود؛ با این وجود تاکید کرد که هر دولت جدیدی باید از مسیر دموکراتیک انتخاب شود.

آقای غنی در جریان سخنرانی خود در مراسم افتتاح سومین سال کاریِ هفدهمین دور پارلمان این کشور گفت: «برای ما، انتقال قدرت از طریق انتخابات، یک اصل غیرقابل بحث است... ما آمادۀ بحث و گفتگو درباره برگزاری یک انتخابات آزاد، عادلانه و فراگیر تحت نظارت جامعه جهانی هستیم. همچنین می‌توانیم در مورد تاریخ انتخابات صحبت کنیم و به نتیجه برسیم.»

هفتۀ گذشته آقای غنی در کابل با زلمی خلیل زاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در گفتگوهای صلح افغانستان دیدار کرد تا در مورد راه‌های احیای دوبارۀ مذاکرات متوقف شدۀ صلح با نمایندگان طالبان که در قطر برگزار می‌شود، گفتگو کند. آقای خلیل زاد پس از این دیدار رهسپار قطر شد.

سخنان روز شنبۀ اشرف غنی در حالی ایراد می‌شود که دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا بازبینی استراتژی این کشور در افغانستان را آغاز کرده است و در این راستا، توافقی که در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی میان آمریکا و طالبان منعقد شد را نیز مورد بررسی دوباره قرار می‌دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی مقامات افغانستان و دیپلمات‌های غربی می‌نویسد که زلمی خلیلزاد در جریان سفرش به کابل، ایدۀ ایجاد یک دولت موقت را مطرح کرده اما اشرف غنی تاکید کرده است که تنها راه تشکیل هر دولتی باید از مسیر انتخابات باشد.

آقای غنی در ادامه سخنرانی خود گفت: «توصیه من به کسانی که به هر دری می‌زنند تا به قدرت برسند این است که برای رسیدن به قدرت سیاسی در افغانستان، تنها یک در وجود دارد و کلید این در نیز رای مردم افغان است.»

او افزود: «هر نهادی می‌تواند طرحی خیالی را روی یک کاغذ بنویسد و راه حلی را برای افغانستان پیشنهاد دهد. چنین مقالاتی در گذشته نیز نوشته شده‌اند و در آینده نیز نوشته خواهند شد. ضمانت ما قانون اساسی ماست.»

خبرگزاری طلوع نیز به نقل از آقای غنی نوشت که اگرچه رئیس جمهور افغانستان آماده است تا برای صلح فداکاری کند اما در مقابل اشک و عرقی که مردم افغانستان برای رسیدن به مردم سالاری، حفظ و تقویت آزادی‌ها ریخته‌اند نیز مسئول است.

اشرف غنی تاکید کرد که هیچکس نمی‌تواند دربارۀ انحلال نهادهایی که بر اساس قانون اساسی ایجاد شده، تصمیم بگیرد و خطاب به طالبان نیز افزود که افغان‌ها صلح می‌خواهند و نه «صلح گورستان».

دوره ریاست جمهوری در افغانستان ۵ سال است و آقای غنی که دو سال پیش برای این سمت برگزیده شده، هنوز به میانۀ این راه نیز نرسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غنی و عبدالله در واشنگتن؛ طالبان حلقه محاصره شهر پلخمری را تنگ‌تر کرد

عزم ناتو برای گسترش فعالیت‌ها در خاورمیانه؛ تقویت نقش شرکای اروپایی در عراق و افغانستان

خبرنگاران افغانستان؛ هدف ترورهای طالبان و داعش و درگیر با مشکلات اقتصادی