دولت آلمان ماموریت نظامیان خود را در افغانستان تمدید کرد

John MacDougall
John MacDougall Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آلمان موافقت کرد تا دورۀ حضور نظامیان خود را در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ میلادی تمدید کند؛ با این وجود اجرایی شدن این تصمیم منوط به موافقت بوندستاگ، پارلمان آلمان است.

دولت آلمان عصر چهارشنبه موافقت کرد تا دورۀ حضور نظامیان خود را در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ میلادی تمدید کند؛ با این وجود اجرایی شدن این تصمیم منوط به موافقت بوندستاگ، پارلمان آلمان است.

آگهی

تمدید ۱۰ ماهۀ دوره حضور نظامیان این کشور در افغانستان در حالی انجام شده که طبق برنامه‌ریزی قبلی، نیروهای آلمانی باید در پایان ماه مارس این کشور را ترک می‌کردند.

بر اساس پیش‌نویش تهیه شده در دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیروهای این کشور تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی در افغانستان باقی خواهند ماند.

استفن سایبرت، سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که این تصمیم، با توجه به «شرایط پیچیدۀ افغانستان» و با هدف «داشتن انعطاف پذیری لازم برای واکنش نشان دادن، در صورت تغییر وضعیت ناپایدار امنیتی و تهدیدات» گرفته شده است.

آلمان با بیش از ۱۱۰۰ نیروی نظامی، پس از ایالات متحده آمریکا دومین کشور با بیشترین نیروی شرکت کننده در مأموریت پشتیبانی قاطع ناتو در افغانستان محسوب می‌شود و بنا بر اعلام استفن سایبرت، بر اساس تصمیم جدید دست‌کم ۱۳۰۰ سرباز آلمانی در این کشور باقی خواهند ماند.

تصمیم جدید دولت آلمان یک هفته پس از آن گرفته شد که ناتو اعلام کرد «هنوز هیچ تصمیم نهایی» درباره آینده ماموریت خود در افغانستان نگرفته است و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اذعان کرد که این اتحاد نظامی در موضوع ادامه همکاری‌ها برای تداوم حضور در افغانستان با «مشکلات زیادی» روبرو است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در حال بررسی توافق سال ۲۰۲۰ میلادی میان دونالد ترامپ و طالبان است؛ توافقی که بر اساس آن اول ماه مه (۱۱ اسفند) به عنوان آخرین مهلت تخلیه نهایی نیروهای آمریکایی از این کشور تعیین شده است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیش از این اعلام کرده بود که نباید در عقب نشینی نیروها عجله کرد و کاهش شمار نیروها را باید منوط به مشاهده پیشرفت مذاکرات صلح کابل و طالبان دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استولتنبرگ: خروج ناتو از افغانستان به سطح خشونت‌ها بستگی دارد

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند