Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر فرانسوی: اتحادیه اروپا باید درباره واکسن چینی و روسی کرونا متحد باشد

اعتراض وزیر فرانسوی به برخی کشورهای اروپایی در خرید واکسن های چینی و روسی
اعتراض وزیر فرانسوی به برخی کشورهای اروپایی در خرید واکسن های چینی و روسی Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) گفت اگر کشورهای اروپایی واکسن‌های کووید-۱۹ تولید چین یا روسیه را که هنوز تایید نشده‌اند، انتخاب کنند وحدت بین کشورهای اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

آگهی

کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) گفت اگر کشورهای اروپایی واکسن‌های کووید-۱۹ تولید چین یا روسیه را که هنوز تایید نشده‌اند، انتخاب کنند وحدت بین کشورهای اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

وی در گفت‌وگو با رادیو آر‌تی‌ال گفت: «برخی از کشورهای اروپایی منتظر تحویل واکسن از اتحادیه اروپا نمانده‌اند و دُزهای واکسن را از اینجا و آنجا می‌خرند. این موضوع از نظر همبستگی بین ما مشکل ایجاد می‌کند و خطر سلامتی نیز وجود دارد چرا که واکسن روسی هنوز در اروپا تایید نشده است. درخواست تایید داده شده اما هنوز در اروپا مجاز نیست و برای واکسن چینی هم هیچ درخواستی حتی ارائه نشده است. »

می‌دانم کشورهایی مانند جمهوری چک یا اسلواکی در شرایط بسیار دشواری هستند اما ما در چارچوب اروپا راه‌حل خواهیم یافت
کلمان بون
وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه

وی تاکید کرد: «می‌گویند که ما در یک دوره دشواری هستیم. همبستگی در زمان‌هایی که کمبود احساس می‌شود همیشه دشوارتر است. می‌دانم کشورهایی مانند جمهوری چک یا اسلواکی در شرایط بسیار دشواری هستند اما ما در چارچوب اروپا راه‌حل خواهیم یافت.»

سه کشور اروپای شرقی یعنی مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک جدا از اتحادیه اروپا، واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تایید کرده‌اند یا مراحل تایید در این کشورها در جریان است. این اتفاق در حالی رخ داده است که تاخیر در برنامه‌های واکسیناسیون در اتحادیه اروپا ایجاد شده است.

آژانس دارویی اروپا روز گذشته کار بررسی واکسن «اسپوتنیک وی» را آغاز کرد. این نهاد اروپایی روز پنجشنبه در بیانیه گفته بود که بررسی‌ها بر اساس نتایج مطالعات آزمایشگاهی و مطالعات بالینی در بزرگسالان انجام می‌شود. پیش بینی می‌شود کار بررسی این واکسن بین دو تا چهار ماه طول بکشد.

از سوی دیگر آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان نیز با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین درباره خرید واکسن چینی کووید-۱۹ صحبت کرده است اما دستیار وی روز دوشنبه به یکی از رسانه‌های لهستان گفت که با توجه به اینکه اطلاعات درباره واکسن چینی ناکافی است، خرید این واکسن توصیه نمی‌شود.

سخنان وزیر فرانسوی در حالی مطرح شده است که پیش از این امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده بود که جهان برای پیروزی در «جنگ جهانی علیه ویروس کرونا» به واکسن‌های ساخت چین و روسیه نیازمند است. وی ماه پیش گفته بود:‌ «باید با روس‌ها و چینی‌ها همکاری کنیم تا واکسنی که دانشمندان آنها ساخته‌اند، با تأیید سازمان جهانی بهداشت، جای خود را در تلاش چندجانبهٔ ما برای مبارزه با همه‌گیری پیدا کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اذعان پکن به اثربخشی ضعیف واکسن‌های ساخت چین

اتحادیه اروپا مقام‌های چینی را تحریم می‌کند؛ پکن: اروپا بازنگری کند

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا