مخالفان مادورو دولت ونزوئلا را به فروش «غیرقانونی» ذخایر طلا متهم کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا   -  کپی رایت  AFP

مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز چهارشنبه دولت این کشور را متهم کردند که به طور «غیرقانونی» ذخایر طلای این کشور را برای افزایش نقدینگی و مقابله با تحریم های آمریکا فروخته است.

خولیو بورخس از مخالفان دولت ونزوئلا و نماینده خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون این کشور از امارات عربی متحده به عنوان مرکز اصلی «سرقت بزرگ از ثروت های ونزوئلا» یاد کرد. به گفته وی دولت ونزوئلا با فروش طلاهای این کشور در سال ۲۰۲۰ «بیش از یک میلیارد یورو» درآمد کسب کرده است.

وی افزود وجه نقد زیادی در ازای طلای ونزوئلا از امارات عربی متحده به ونزوئلا منتقل شده است. خولیو بورخس که به آمریکا سفر کرده است نتیجه تحقیقات در مورد فروش طلاهای ونزوئلا را در اختیار وزرات خزانه داری ایالات متحده و کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور گذاشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته او این تحقیقات درباره فروش ۳۰۰ تن طلا از سال ۲۰۱۴ تاکنون انجام شده است و از دخالت کشورهای روسیه، مالی و امارات عربی متحده در این ماجرا حکایت دارد.

خولیو بورخس مدعی شده است که پول فروش ذخایر طلای ونزوئلا «بدون حساب و کتاب» وارد کشور می شود. دولت ونزوئلا تاکنون به ادعاهای خولیو بورخس و سفر او به آمریکا واکنشی نشان نداده است. آخرین داده های بانک مرکزی ونزوئلا نشان می دهد که در ماه دسامبر گذشته ذخایر طلای این نهاد ۸۵.۷ تن بوده است.

خولیو بورخس تاکید کرده است که «اسناد، تصاویر و ویدئوهایی» را در اختیار دارد که اثبات کننده ادعاهایش هستند.