آزادی مشروط سرکرده شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در قرقیزستان؛ آمریکا ابراز نگرانی شدید کرد

مصادره اسلحه یک شبکه قاچاق در قرقیزستان
مصادره اسلحه یک شبکه قاچاق در قرقیزستان Copyright Sergey Ponomarev/AP2010
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفارت آمریکا در بیشکک با انتشار بیانیه ای از تصمیم دادگاه قرقیزستانی مبنی بر آزادی یک سرکرده شبکه قاچاق مواد مخدر و انسان و اسلحه شدیدا انتقاد کرد.

آگهی

چهارشنبه ایالات متحده به تصمیم آزادی یک مظنون جنایتکار که « سرکرده یک شبکه بین المللی قاچاق مواد مخدر و اسلحه» توسط یک دادگاه قرقیزستانی، به شدت انتفاد کرد.

کامچیبک کلبائف، ۴۶ ساله، در ماه اکتبر گذشته به اتهام سازماندهی و رهبری این شبکه جنایتکار بازداشت شد اما در کمتر از شش ماه، دادگاهی در قرقیزستان اجازه آزادی مشروط او را صادر کرده است. البته او اجازه ندارد از شهر محل تولدش خارج شود.

سفارت آمریکا در قرقیزستان با انتشار بیانیه ای، اظهار داشت: « آمریکا به شدت نگران آزاد شدن رییس این سازمان جنایتکار بین المللی است. وی یک قاتل محکوم به قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و اسلحه و سایر اقدامات جنایتکارانه است.»

دونالد لو، سفیر ایالات متحده در بیشکک، به خبرگزاری رویترز گفت: « شبکه قاچاق مواد مخدر کامچیبک کلبائف کودکان را در سراسر آسیای میانه ، روسیه و اروپا معتاد می کند، به همین دلیل وزارت امور خارجه ایالات متحده برای اطلاعات منجر به نابودی این شبکه قاچاق پاداش یک میلیون دلاری تعیین کرده است.»

شورای امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد «اطمینان می دهد کلبائف شرایط آزادی مشروط را نقض نکند و همه پرونده های کیفری او بطور کامل و مستقل بررسی شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس بلژیک یکی از بزرگترین عملیات انهدام یک شبکه قاچاق بین المللی مواد مخدر را آغاز کرد

بحران در قرقیزستان؛ رئیس‌جمهوری پیشین بار دیگر بازداشت شد

نخستین سفر خارجی پوتین بعد از صدور حکم دیوان کیفری بین‌المللی؛ رهبر روسیه وارد قرقیزستان شد