دومین حضور فواد حسین در تهران طی یکماه گذشته؛ چرایی سفر وزیر خارجه عراق به ایران؟

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق و همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف
فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق و همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه برخی از تحلیلگران از احتمال وجود مأموریتی دیپلماتیک برای انتقال پیامی از جانب آمریکا به ایران به دست وزیر خارجه عراق سخن گفته بودند فواد حسین در تهران از آغاز کار پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داد.

آگهی

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق که به تهران سفر کرده است، امروز شنبه ۹ اسفند با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف دیدار کرد.

وزیر خارجه عراق که بامداد امروز وارد تهران شده بود، پیش از حضور در وزارت خارجه ایران، با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این دومین سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران طی یک ماه گذشته است. فواد حسین ۱۵ بهمن ماه برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده بود. او در سفر بهمن ماه با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، محمدجواد ظریف و علی شمخانی و چند مقام دیگر دیدار و گفت‌وگو کرد. فواد حسین این بار نیز قرار است با روحانی دیدار و گفتگو کند.

مقامات عراقی روز گذشته موضوع گفتگوهای وزیر خارجه عراق در سفر یک روزه به ایران را بررسی روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای ذکر کرده بودند.

روند پرداخت بدهی عراق به ایران آغاز می‌شود

وزیر امور خارجه عراق در تهران همچنین از آغاز کار پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داد.

وی در دیدار با شمخانی با اشاره به توافقات انجام شده میان مسئولان دو کشور برای تأدیه بدهی عراق به ایران که به دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده، گفت: «با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق، برخی از موانع مهم برداشته شده و به زودی بر اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود.»

همزمان، رسانه‌های ایران گزارش دادند که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در نشستی که به درخواست مدیر عامل بانک تجارت عراق در محل بانک مرکزی برگزار شد، درباره منابع جمهوری اسلامی ایران در عراق و راهکارهای نقل و انتقال آنها گفتگو کرد. در این دیدار، مقام عراقی گفت که روند استفاده از منابع یاد شده از این پس تسریع خواهد شد و تلاش می‌شود تا کانال‌ها و روش‌های مختلفی که مورد تأیید طرف ایرانی است به منظور استفاده از این منابع عملیاتی شوند.

آیا وزیر عراقی حامل پیام آمریکاست؟

دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در فاصله کمتر از یک ماه و در شرایطی که جو بایدن در اولین تصمیم نظامی‌اش دستور حمله به نیروهای تحت حمایت ایران در منطقه را داده، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد ارتباط این سفر با تنش نظامی تازه در منطقه برانگیخته است. برخی تحلیلگران از احتمال وجود مأموریتی دیپلماتیک برای انتقال پیامی از جانب آمریکا به ایران به دست وزیر خارجه عراق سخن می‌گویند.

تحرکات منطقه‌ای ایران و حمایت از برخی گروه‌های شبه نظامی همواره از دغدغه‌های غرب در مواجهه با ایران بوده است. در حالی که تلاش‌های بین‌المللی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران و احیا برجام همچنان در جریان است و آمریکا هنوز به این توافق بازنگشته است، درگیری‌های نظامی در منطقه مانع از تنش‌زدایی شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش آمریکا روز پنجشنبه مواضع گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران از جمله حشد شعبی و کتائب حزب الله را در خاک سوریه در نزدیکی مرز عراق بمباران کرد. پنتاگون اعلام کرد که این حملات تلافی حمله موشکی اوایل ماه جاری به اربیل عراق است که منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیر نظامی و زخمی شدن یک نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا و سایر نیروهای ائتلاف شد.

نیروهای مورد حمایت ایران در عراق که اخیرا با تشکیل گردان‌های جدید و با نام و نشان تازه فعالیت می‌کنند، در هفته‌های اخیر بارها به نیروهای آمریکایی در مناطق مختلف عراق حمله کرده‌اند و موشک‌باران فرودگاه اربیل جدی‌ترین مورد از این حملات بود.

بایدن تاکنون صراحتا در این زمینه به ایران هشدار داده است. او روز گذشته در سفر به تگزاس درباره حمله نیروهای آمریکایی به پایگاه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه گفت که او با این اقدام خواشته به ایران هشدار دهد که «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند» و خطاب به ایران گفت: « حواس‌تان را جمع کنید.»

ایران نقش داشتن در اقدامات ضربه زننده به مواضع آمریکا در عراق را تکذیب می‌کند. اما به هر روی، نفس حضور وزیر خارجه عراق در تهران در فاصله نزدیکی از سفر قبلی‌اش، خود نشان‌دهنده اهمیت تبادل پیام میان دو کشور در بحبوحه تنش نظامی در منطقه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر ماهواره‌ای از حمله آمریکا به سوریه؛ بایدن خطاب به ایران: مراقب باشید

به دستور بایدن مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه بمباران شد

سیر شبانه هنرپیشه‌های زن عراقی در تهران با حجاب اختیاری؛ استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال زنان